​Insolvenčním správcem ČSA bude za Inskol Michael Šefčík

​Insolvenčním správcem ČSA bude za Inskol Michael Šefčík

12.3. - Roli insolvenčního správce při řešení úpadku Českých aerolinií bude za karvinskou společnost Inskol vykonávat Michael Šefčík. Firma pověření od soudu přijala a uvedla, že ve věci není nijak zainteresovaná. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku. Městský soud v Praze vyhlásil úpadek ČSA na její vlastní návrh ve středu.

ČSA evidují nesplacené pohledávky za přibližně 1,8 miliardy korun, z toho miliardu v rámci neproplacených nebo neprojetých letenek cestujících a zbytek pak společnost dluží dodavatelům. Firma na konci února podala k insolvenčnímu soudu návrh na reorganizaci s cílem záchrany podniku.

Insolvenčním správcem soud ve středu jmenoval firmu Inskol, která se zabývá činností insolvenčního správce a likvidátora. K té se mohou nyní hlásit další věřitelé. Správce bude přihlášky přijímat do poloviny května, následně jejich seznam zpřístupní zájemců a předloží soudu. Firma má za úkol vytvořit přesný soupis veškerého majetku aerolinek a jednat s jejími dlužníky.

Soud všechny přihlášené pohledávky posoudí v červnu. Okamžitě poté by se měla uskutečnit schůzka všech věřitelů. Na ní by se mělo rozhodnout o dalším řešení úpadku ČSA.

Leteckou společnost zasáhly dopady epidemie koronaviru, během krize musela zrušit velké množství spojů. Dopravce kvůli ztrátám už během loňského roku propustil kolem 300 pracovníků. V únoru pak firma oznámila Úřadu práce záměr propustit až všech 430 zaměstnanců. ČSA v této souvislosti upozornily na to, že jde o jeden z kroků v připravované reorganizaci, a záměr tak nemusí znamenat propuštění všech pracovníků.

Krize postihla i mateřskou společnost Smartwings, která je nyní stále pod ochranným moratoriem. Ta však zřejmě bude situaci řešit jinak, na rozdíl od ČSA má nárok na garanci z program COVID Plus. Vede proto jednání o úvěru s bankami, který by měl být krytý právě státním programem.

Skupina Smartwings, do níž ČSA patří, v minulých týdnech a měsících žádala o pomoc stát, poukazuje přitom na pomoc aerolinkám v zahraničí. Stát však speciální pomoc pro leteckého dopravce neplánuje.

(čtk)

Foto: ČSA

spinner