Insolvenční soud dnes přezkoumá další pohledávky vůči zadluženým ČSA

Insolvenční soud dnes přezkoumá další pohledávky vůči zadluženým ČSA

6.9. - Městský soud v Praze dnes v souvislosti s insolvenčním řízení s leteckou společnosti ČSA přezkoumá další část pohledávek, které v minulých týdnech a měsících přihlašovali věřitelé. V červnu soud uznal dluhy za více než 821 milionů korun, nešlo však o konečnou částku. Soud zároveň po dohodě s věřiteli povolil reorganizaci ČSA, povedou je mateřské Smartwings.

ČSA jsou v úpadku od března, jejich provoz ale pokračuje. Firma deklarovala plán na reorganizaci s cílem své záchrany. ČSA ve vlastním návrhu na insolvenci uváděla dluhy za 1,8 miliardy korun.

Na plánu k reorganizaci ČSA nyní pracuje mateřská společnost Smartwings, kterou tím pověřil soud a ostatní věřitelé. Roli insolvenčního správce vykonává od března karvinská firma Inskol, v řízení ji zastupuje Michael Šefčík. Soud zároveň pověřil firmu Grant Thornton, aby vytvořila znalecký posudek s posouzením majetkové podstaty ČSA, která by se v případě konkursu firmy rozdělila mezi věřitele. Podstata podle posudku činí 172 milionů korun.

ČSA zasáhly dopady epidemie koronaviru, dopravce musel zrušit velké množství spojů. Kvůli ztrátám už vloni propustil kolem 300 pracovníků. V únoru firma oznámila úřadu práce záměr propustit až všech 430 zaměstnanců. ČSA v této souvislosti upozornily na to, že jde o jeden z kroků v připravované reorganizaci, a záměr tak nemusí znamenat propuštění všech.

(čtk)

Foto: ČSA

spinner