​Čína udělala důležitý krok pro návrat letadel Boeing 737 MAX do provozu

​Čína udělala důležitý krok pro návrat letadel Boeing 737 MAX do provozu

3.12. - Čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) vydal směrnici o letové způsobilosti letadel Boeing 737 MAX. Směrnice je důležitým krokem k tomu, aby se letadlo mohlo po více než dvou a půl letech vrátit v Číně do provozu, informovala včera agentura Reuters.

Směrnice stanovuje postupy, které musejí letecké společnosti učinit, než vrátí model 737 MAX do provozu. Zatím ale neudává, kdy Čína zruší zákaz provozu tohoto modelu ve svém vzdušném prostoru.

Boeing označil směrnici za důležitý milník při návratu tohoto letadla do provozu v Číně.

Čínský úřad pro civilní letectví jako první na světě nařídil v březnu 2019 odstavit letadla 737 MAX z provozu. Nyní oznámil, že dokončil přezkum konstrukčních změn navržených Boeingem a domnívá se, že nápravná opatření jsou adekvátní k řešení problému. CAAC se však na žádost agentury Reuters nevyjádřil k dalším krokům nutným pro návrat letounu do provozu.

Již dříve úřad nastínil tři zásady pro návrat letounu do provozu. Jsou to certifikované změny konstrukce, řádný výcvik pilotů a konkrétní a definitivní závěry týkající se dvou havárií.

Boeing má v současnosti ve skladech 370 nedodaných letounů 737 MAX, z toho asi třetina je určena pro čínské zákazníky. Před odstavením letounů z provozu prodával Boeing zhruba čtvrtinu vyrobených letadel ročně čínským klientům.

Kromě obav o bezpečnost brzdí prodej letadel Boeing v Číně také obchodní napětí mezi Pekingem a Washingtonem. Spojené státy Čínu obviňují, že brání domácím leteckým společnostem v nákupech letadel od firmy Boeing.

Americký výrobce letadel byl nucen přerušit provoz svých nejprodávanějších strojů 737 MAX v celém světě v březnu 2019, a to po nehodách v Indonésii a v Etiopii. Odstavení těchto letadel je nejdelší takovou pauzou v dějinách komerčního letectví.

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) povolil obnovit provoz letadel Boeing 737 MAX loni v listopadu. Obnovení provozu bylo rovněž podmíněno úpravami letadel a novým školením pilotů. Evropský úřad povolil provoz letadel 737 MAX letos v lednu. Z asijských zemí schválily návrat letadla do provozu mimo jiné Singapur, Malajsie, Indie, Japonsko či Austrálie.

(čtk)

Foto: Boeing

spinner