​Boeingu klesl v květnu odbyt letadel asi o polovinu na 24, hlavně kvůli 737 MAX

​Boeingu klesl v květnu odbyt letadel asi o polovinu na 24, hlavně kvůli 737 MAX

13.6. - Odbyt letadel Boeing v květnu klesl přibližně o polovinu, zejména kvůli pomalejší montáži letounů 737 MAX. Celkem firma dodala odběratelům 24 komerčních letadel, zatímco loni v květnu to bylo 50 letadel. Aerolinky pak získaly pouze čtyři nové objednávky, uvedla agentura Reuters. Boeing tak nadále výrazně zaostává za svým evropským konkurentem Airbus, hlavně kvůli problémům se svým strojem 737 MAX.

Boeing nyní vyrábí méně letadel 737 MAX. Musí totiž zlepšit kvalitu výroby po incidentu, při němž se jednomu z letadel v lednu za letu odtrhla část trupu v místě, kde je možnost mít další nouzový východ. Firma se kvůli tomu dostala pod zvýšenou kontrolu regulačních orgánů. V květnu Boeing dodal 19 letadel 737 MAX, což sice bylo o tři více než v dubnu, ale o 45 procent méně než ve stejném měsíci roku 2023.

Údaje o dodávkách letadel analytici bedlivě sledují. Výrobci totiž většinu peněz obdrží až po předání letadla zákazníkům.

Nové objednávky jsou pouze na letadla 787-10 Dreamliner, a to od společnosti Eva Air. Boeing tak už druhý měsíc neobdržel žádnou objednávku na svůj neprodávanější model 737 MAX. Od začátku letošního roku získal Boeing objednávky na 142 letadel. Po odečtení zrušených objednávek získal 103 čistých objednávek. Boeing má však stále vysoký počet nevyřízených objednávek, a to na více než 5600 letadel.

Airbus tento měsíc uvedl, že v květnu dodal 53 letadel, což bylo o 16 procent méně než loni. Od začátku roku firma dodala 256 letadel. Airbus také získal v květnu objednávky na 27 nových letadel.

Boeing doufá, že pomalé tempo nových objednávek souvisí s útlumem prodeje před mezinárodním aerosalonem, který se koná příští měsíc v britském Farnborough. Na této akci se často oznamují nové objednávky letadel.

(čtk)

Ilustrační foto: Boeing

spinner