10. ledna 2012

Čtyři asociace leteckých společností – AEA, ELFAA, ERA a IACA – v listopadu vyzvaly členské státy Evropské unie, aby urychlily vytváření jednotného evropského nebe. Současná hospodářská situace podle nich vytváří z projektu Single European Sky, jehož cílem je zefektivnění řízení evropského vzdušného prostoru a letecké dopravy jako celku, záležitost prvořadého významu.
Současný roztříštěný systém způsobuje obrovské potíže leteckým společnostem i jejich zákazníkům – cestujícím a speditérům. Má také velmi negativní dopad na životní prostředí. „Neefektivní systém letecké dopravy v Evropě nás nutí úplně zbytečně spalovat palivo, čas i peníze,“ uvedly letecké asociace ve společném stanovisku. Letecké společnosti poukázaly na to, že cíle a požadavky stanovené na celoevropské úrovni představují naprosté minimum pro zavedení dlouho odkládané reformy řízení evropského vzdušného prostoru. „Bohužel většina členských států úkol soustavně odkládá. Vyhýbají se plnění svých závazků a jen málo zemí Evropské unie se přiblížilo splnění dohodnutých cílů,“ stěžují si zástupci leteckých dopravců.
Generální tajemník AEA Ulrich Schulte-Strathaus vyzval členské státy k „okamžitému jednání“, které by směřovalo k vytvoření „skutečného jednotného evropského nebe“. „Současné ekonomické klima by mělo být rozhodujícím impulzem k bezodkladné akci. Místo toho slouží vládám jako výmluva pro odkládání jejich příspěvku do společného projektu,“ postěžoval si generální tajemník ELFAA John Hanlon.
Evropě utíkají obrovské hodnoty
„Státy a jejich ekonomiky by získaly obrovské výhody ze zefektivnění systému evropské letecké dopravy. Jejich nečinnost naopak podráží leteckým společnostem nohy, škodí odvětví jako celku a prodražuje obchod. Zákazníci enormně doplácejí na neefektivitu systému. Je načase, aby členské státy ukázaly svůj skutečný příspěvek k reformě,“ řekl generální ředitel IACA Sylviane Lust.
„Je důležité ukázat, že veřejnost ví o tom, že technické překážky při vytváření jednotného evropského nebe nejsou nepřekonatelné. Rychlejšímu postupu brání pouze nedostatečná politická vůle,“ zdůraznil generální ředitel ERA Mike Ambrose.
Členské státy se pokoušejí vyvázat ze svých povinností při budování jednotného evropského nebe. Evropská komise proto v listopadu většinu členských států požádala, aby revidovaly svůj přístup a urychlily práce na projektu.
n