​MMR rozdělí 266 milionů obcím do deseti tisíc obyvatel na opravy místních komunikací

​MMR rozdělí 266 milionů obcím do deseti tisíc obyvatel na opravy místních komunikací

18.11. - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) rozdělí 266 milionů korun obcím od 3001 do 10 000 obyvatel na opravy místních komunikací. Celkově schválilo podporu 74 projektů a prioritně MMR podpoří projekty obcí z hospodářsky a sociálně ohrožených území a strukturálně postižených regionů. MMR o tom informovalo v tiskové zprávě zveřejněné na webových stránkách. Ministerstvo již dříve obdobným způsobem rozdělilo miliardu korun na rozvoj komunikací pro obce do 3000 obyvatel.

"Investice do dopravní infrastruktury jsou nesmírně důležité. Lidé žijící na venkově se bez problémů musí dostat všude tam, kde musí nebo chtějí být fyzicky. Do obce se až přímo k domu musí rychle dostat třeba záchranka. Na MMR jsme si toho dobře vědomi, proto pravidelně podporujeme projekty na obnovu místních komunikací,” řekl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Cílem podprogramu je podle MMR podpořit obnovu a rozvoj středně velkých obcí, s důrazem na obce do 9000 obyvatel. To by mohlo vést ke zvýšení kvality života obyvatel a zlepšení atraktivity obecního prostoru. A to zejména v hospodářsky a sociálně ohrožených území a ve strukturálně postižených krajích jako je Karlovarský, Moravskoslezský a Ústecký.

Nejvyšší desetimilionovou dotaci získaly projekty na komunikaci v ulici Nádražní ve Štěpánově na Olomoucku a rekonstrukce komunikace a stavby pěšího propojení lokality Brnky ve středočeských Zdibech. Podpora u většiny žádosti pokryla okolo poloviny celkových nákladů.

Ministerstvo již dříve uvedlo, že rozdělí miliardu korun obcím do 3000 obyvatel na opravy místních komunikací. V programu Podpora obnovy a rozvoje venkova schválilo 455 žádostí.

Na podporu přeměny regionů, které byly a stále z větší části jsou závislé na těžbě a zpracování uhlí, vyčlenila Evropská unie již dříve peníze. Dotace jsou zaměřené například na zvyšování nebo změnu kvalifikace pracovníků, podporu malých a středních firem, vznik nových firem, na výzkum a inovace, ekologickou obnovu, podporu čisté energie, pomoc při hledání práce, ale také na transformaci zařízení s vysokou uhlíkovou stopou. Podpora měla platit do roku 2027, v říjnu ale zástupci 11 evropských zemí podepsali deklaraci, která ji podpoří i v následných letech. Karlovarský kraj by měl mít k dispozici 6,3 miliardy korun, Moravskoslezský kraj 18,9 miliardy korun a Ústecký kraj 15,8 miliardy korun.

MMR bude v příštím roce hospodařit s rozpočtem 15,1 miliardy korun, což je o sedm miliard korun méně než letos. Proti předchozímu návrhu rozpočtu na rok 2024 se objem zvýšil o necelé tři miliardy korun. V příštím roce také klesnou výdaje ze státního rozpočtu na dotační programy MMR o 1,27 miliardy korun. Největší úsporu 800 milionů korun zaznamená program na podporu rozvoje regionů. O 200 milionů Kč se sníží také podpora dostupného bydlení a o 150 milionů korun podpora spojená s propagací cestovního ruchu v regionech.

(čtk)

Ilustrační foto: LAN

spinner