​Organizátoři hackathonu spustili IT systém k dálničním známkám

​Organizátoři hackathonu spustili IT systém k dálničním známkám

27.1. - Organizátoři dvoudenního hackathonu včera večer spustili informační systém k elektronickým dálničním známkám a v následujících týdnech ho chtějí zdarma předat státu, oznámil organizátor akce Tomáš Vondráček. Původně měl stát za systém zaplatit 401 milionů Kč, zakázku po velké kritice zrušil. Systém od pátečního večera vyvíjelo 60 dobrovolníků.

Státní fond dopravní infrastruktury vybral za dodavatele a provozovatele systému společnost Asseco Central Europe. Zakázka se stala terčem kritiky z řad odborníků, opozice a také premiéra Andreje Babiše. Podle nich byla zakázka předražená a netransparentní. Minulý týden byl kvůli ní odvolán ministr dopravy Vladimír Kremlík.

Nový ministr dopravy Karel Havlíček včera řekl, že stát ukončí všechny zakázky k elektronickým dálničním známkám. Spolu s problematickou zakázkou na IT systém tak skončí i tendr na distribuci známek, jehož odhadovaná cena byla přes 477 milionů Kč. Tendr byl podle něj vypsán nelogicky a kritizoval jej i premiér Andrej Babiš. Všechny zakázky k systému budou přepracovány.

E-shop, který programátoři včera zprovoznili, je volně přístupný veřejnosti na internetových stránkách ferznamka.cz. Programátoři vytvořili všechny veřejné části, které měl stát v zadání. Část, která v původní zakázce podléhala utajení, si podle Tomáše Vondráčka musí stát zařídit přes firmy s bezpečnostní prověrkou.

Uživatelé mohou v e-shopu koupit testovací známky v hodnotě jedné až tří korun, výtěžek z nich bude podle Tomáše Vondráčka určen na charitativní účely. Systém obsahuje také interaktivní podporu a je vytvořen v několika jazykových mutacích. Otestována byla i kontrola platby u projíždějících vozidel. Původně organizátoři plánovali spuštění systému na 18.00 hodin, kvůli chybě v jedné funkci se však start o několik desítek minut posunul.

O předání systému do rukou státu se bude teprve jednat. Podle Tomáše Vondráčka je kvůli tomu nutné vyřídit několik legislativních a technických podmínek. Potrvá to několik týdnů.

Akci včera navštívili také premiér Andrej Babiš a nový ministr dopravy Karel Havlíček, kteří iniciativu ocenili. Andrej Babiš k ní uvedl, že v případě plné funkčnosti systému ho stát využije a následně vypíše soutěž na jeho provozovatele. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše, který na akci také přišel, je hackathon dobrý způsob ukázat do budoucna státu, jaké jsou reálné náklady na takový systém. "Můžeme vidět, kolik lidí na tom pracuje, kolik je potřeba práce na získání toho prototypu, i způsob, jak postupovat k vyhodnocování požadavků na budoucí zakázky," řekl.

Vůči hackathonu se ovšem objevily i kritické hlasy, které akci označovaly za reklamní kampaň, jež má propagovat Tomáše Vondráčka a jeho firmy. Stát podle nich bude moci systém využít jen stěží.

Tomáš Vondráček je majitelem firmy Actum, v jejímž sídle se akce přes víkend uskutečnila. Podle výroční zprávy nabízí odborné programátorské práce a v roce 2018 zvýšila obrat o 18 procent na 271 milionů Kč a zisk 17 milionů a jeho firmy se podílejí také na státních zakázkách. Tomáš Vondráček k tomu řekl, že šlo o otevřená výběrová řízení a spolupráce je zcela transparentní. "Odhaduji, že pro naši skupinu tyto zakázky tvoří asi jedno procento z celkového obratu," dodal. Detailněji se k tomu vyjádří v příštích dnech.

(čtk)

Foto: ferznamka.cz

spinner