Volkswagen Group China představila prototyp inovativního osobního dronu „V.MO“

10. srpna 2022
Společnost Volkswagen Group China představila 27. července svůj první prototyp plně elektrického osobního dronu se schopností vertikálního vzletu a přistání (eVTOL). Koncern se tak vydává ve vývoji konceptů zcela elektrické a trvale udržitelné individuální mobility novými cestami.

V roce 2020 zahájila společnost projekt „Vertical Mobility“, jehož cílem je vyvinout řešení pro mobilitu budoucnosti. Mezi tato řešení patří také trh městské letecké mobility a rozšíření městské dopravy z ulic do vzdušného prostoru. Po intenzivní výzkumné, koncepční a vývojové práci dokončil nyní projektový tým první prototyp V.MO připravený k testování ve vzdušném prostoru. Jeho přezdívka „Flying Tiger“ (Létající tygr) vznikla nejen na základě nápadného lakování kombinací černé a zlaté barvy, ale také premiéry v roce tygra.

Koncept prototypu vychází z již existujících řešení pro autonomní jízdu a akumulátorových technologií pro mobilitu s nulovými emisemi. Dopravní prostředek má exkluzivní konfiguraci „X-Wing“ s vnější délkou 11,2 m a rozpětím křídel 10,6 m. Osm rotorů zajišťuje vztlak a dva rotory pohyb v horizontální rovině. Koncern uskuteční v průběhu letošního roku řadu testovacích letů za účelem technické optimalizace. Vylepšený prototyp absolvuje další zkušební lety do konce léta 2023. Zcela elektrický a automatizovaný dopravní prostředek eVTOL by mohl ve své definitivní verzi přepravit čtyři cestující včetně zavazadel na vzdálenost až 200 km.

Dr. Stephan Wöllenstein, předseda představenstva společnosti Volkswagen Group China, k tomu uvedl: „Tímto pilotním projektem posouváme dlouhou tradici Volkswagenu v oblastech techniky, designu a inovací na novou úroveň. Vyvíjíme totiž prémiový produkt, který uspokojí požadavky našich budoucích, technicky orientovaných zákazníků v Číně na vertikální mobilitu. Jedná se o průkopnický projekt, jehož zcela nová koncepce je dílem našeho mladého týmu čínských odborníků. Ti přitom využívají nejen nové koncepty designu a inovativní materiály, ale také vyvíjejí nové standardy bezpečnosti, které nově definují celý vývojový proces a přinášejí inovace. Představením prototypu V.MO jsme dosáhli prvního milníku na naší vzrušující cestě za mobilitou v městském vzdušném prostoru. Jedná se také o ukázkový příklad realizace naší mise ‚From China, for China‘. V dlouhodobém horizontu chceme tento koncept připravit pro sériovou výrobu a jako ‚Flying Tiger‘ převzít na tomto novém a dynamickém trhu s mobilitou roli průkopníka.“

(lan)

Foto: Volkswagen Group China 

spinner