13.5. – Správa železniční dopravní cesty zavedla digitální rádiový systém GSM-R podél přibližně 19 kilometrů dlouhého traťového úseku Benešov u Prahy – Votice. Slavnostní ukončení stavby proběhlo v železniční stanici Benešov u Prahy. „Výstavba sítě GSM-R je klíčová zejména z provozních důvodů, v konečném důsledku však její přínosy pocítí i cestující. Díky ní totiž dojde nejen ke zjednodušení, ale také k zrychlení železničního provozu,“ uvedl generální ředitel SŽDC Pavel Surý.
Infrastruktura
13.5. – Ministerstvo životního prostředí do konce měsíce připraví novelu zákona, která umožní stavět 11 vybraných dopravních staveb bez opakování procesu EIA. Vláda schválila materiály ministerstva dopravy a životního prostředí, které se týkají urychlení příprav staveb, kterým EU neuznává starší posudky vlivu na životní prostředí (EIA).
13.5. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) spustilo celostátní sčítání dopravy. Na více než 6000 úsecích všech tříd silnic zaznamenávají pracovníci agentury Ipsos počty průjezdů osobních vozidel a kamionů. Sčítání, které se opakuje po pětiletých cyklech, potrvá do konce října. Výsledky by měly být známé na konci března příštího roku, uvedl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.
12.5. – Mýtné pro nákladní auta nad 7,5 tuny se v Německu od poloviny roku 2018 rozšíří na všechny silnice první třídy (Bundesstrasse). Na příslušném návrhu zákona se shodla spolková vláda kancléřky Angely Merkelové. Dosud musely nákladní vozy mýtné platit pouze na dálnicích a jim podobných silnicích první třídy. Návrh zákona ještě musí schválil parlament, kde má však velká koalice pohodlnou většinu. Podporu mu navíc vyjádřila už i část opozice.
9.5. – Přibližně pětina spolkových dálnic a třetina spolkových silnic je ve špatném stavebně-technickém stavu. Upozornila na to dopravní expertka strany Zelených Valerie Wilmsová po prozkoumání dlouho očekávané zprávy o stavu německé dopravní infrastruktury (silniční a vodní), kterou předložilo spolkové ministerstvo dopravy. Zprávu o stavu železniční sítě zpracoval spolkový železniční úřad.
9.5. – Ministerstvo dopravy zahájilo otevřené zadávací řízení na projektového manažera, který pomůže s přípravou a spuštěním nového systému elektronického mýta po roce 2019. Tímto krokem ministerstvo fakticky odstartovalo přípravu technologicky neutrální soutěže, na jejímž konci bude nový mýtný systém, a splnilo úkol vlády vztahující se k této zakázce.
Jednoznačně největším problémem, který výrazně omezuje přípravu dalších staveb na silniční síti, je momentálně zajištění souladu již vydaných stanovisek EIA (posouzení vlivu stavby na životní prostředí) s aktuálními právními předpisy. Diskutovat by se mělo o zjednodušení celého procesu získání územního rozhodnutí a následně stavebního povolení. V rozhovoru pro DN to řekl šéf Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa.
8.5. – V Česku by se měla zrychlit příprava výstavby dopravních staveb. Na programové konferenci ANO v Praze to řekl ministr dopravy Dan Ťok. Nynější tempo je podle něho nepřijatelné. Ťok se také vyslovil pro to, aby úseky dálnic, které tvoří obchvaty měst a aglomerací, byly bez poplatku.
5.5. – Nejdůležitějších 11 staveb by mělo podle speciální novely zákona o posuzování vlivu na životní prostředí, kterou připraví vláda, dostat rychle ověřovací stanovisko a nečekat na nový posudek EIA, uvedl premiér Bohuslav Sobotka. Na speciální novele je shoda v koalici a kabinet ji chce předložit poslancům na mimořádné schůzi ke schválení ve zrychleném režimu.
4.5. – Podklady k vyhodnocení dopadů plánovaného jezu v Děčíně na životní prostředí (proces EIA) bude nutné kvůli zařazení labského údolí do soustavy Natura 2000 přepracovat. Jak moc bude nutné dosavadní dokumentaci změnit, projednává nyní Ředitelství vodních cest (ŘVC) s ministerstvem životního prostředí. Řekl to Jan Bukovský, mluvčí ředitelství, které je investorem plánovaného jezu. Ochrana labského údolí stavbu jezu nevylučuje, zdržení způsobené úpravami dokumentace nepřesáhne podle odhadu ŘVC půl roku.