28.6. – Ve Švédsku byl zahájen zkušební provoz dvoukilometrového úseku elektrifikované dálnice pro nákladní vozidla. Projekt je založen na hybridních kamionech s pantografy, k jejichž dobíjení je využito elektrické vedení nad vozovkou. Elektrická nákladní vozidla spotřebují o polovinu méně energie než běžné spalovací motory a do budoucna by měly výrazně přispět ke snížení znečištění ovzduší. Hybridní kamiony byly vyvinuty ve spolupráci společností Siemens a Scania.
Infrastruktura
24.6. – Ještě před stavbou vysokorychlostních tratí bude zřejmě zmodernizováno železniční spojení mezi Prahou a Ostravou na rychlost 200 kilometrů v hodině. Na diskusním fóru k vysokorychlostní železnici to řekl Václav John, manažer sekretariátu generálního ředitele Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), která má stavbu tratí na starosti.
24.6. – Ministr dopravy Dan Ťok si myslí, že práce na stavbách v souvislosti s rekonstrukcí D1 by měly postupovat rychleji. Byl se osobně podívat na rekonstrukci dálničního úseku u Vyškova, kde se ale pracuje téměř nepřetržitě, což by se podle ministra mělo využít i jinde. V létě hodlá ministr zajet na další opravované úseky D1, která se postupně rekonstruuje od roku 2014.
22.6. – Pražským tunelovým komplexem Blanka projede denně v průměru asi 75 tisíc aut. Vyplývá to z průběžného sčítání automobilů, které provádí Technická správa komunikací (TSK). Podle doposud posledních uveřejněných výsledků je nejvytíženější z tří tunelů tvořících komplex Blanka Brusnický tunel, kterým denně projede téměř 80 tisíc aut. Tunel Blanka byl zprovozněn loni v září a Prahu vyšel na více než 40 miliard korun.
21.6. – Kamionovým dopravcům stát za loňský rok vrátí na mýtném 219 milionů korun. Ve srovnání s rokem 2014 vzrostla výše vyplacených množstevních slev na mýtném o 74 milionů korun. Uvedl to ředitel úseku provozovatele elektronického mýta na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Václav Nestrašil. Uvedená částka je suma peněz, na jejichž vyplacení mají podle ŘSD provozovatelé dopravních společností nárok, může se ale ještě mírně změnit.
21.6. – Ministerstvo dopravy plánuje změny v přípravě nových silničních a železničních staveb. Součástí rozhodování o podobě a trase spojení by měla být studie zohledňující rozvojový význam plánované komunikace pro okolní území, takzvaný transport impact assessment. Na konferenci k problematice dopadu staveb na životní prostředí to řekl vedoucí odboru dopravních analýz na ministerstvu dopravy Martin Janeček.
17.6. – Vláda schválila návrh novely o posuzování vlivů na životní prostředí, která má umožnit postavit důležité dopravní projekty bez opakování posudku EIA. Informoval o tom premiér Bohuslav Sobotka. Podle plánů by měli předpis projednat zákonodárci ve zrychleném režimu. Novela má převést vybrané stavby do zvláštního režimu, kdy by stačilo místo dalšího posudku jen stanovisko úřadu.
15.6. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) dokončila dvouletou modernizaci téměř padesátikilometrové trati Klatovy – Železná Ruda-Alžbětín za 928 milionů korun. Železniční linie z Plzně na Šumavu a dále do Bavorska, využívaná hojně turisty, má nyní větší kapacitu. Díky novému křížení, které vzniklo v Zelené Lhotě, po ní může jezdit více vlaků, řekl Pavel Paidar ze SŽDC. Zkrátila se doba jízdy a zvýšila se bezpečnost.
15.6. – Kladno požaduje, aby železniční trať vedla blíž centru a tunelem. Město nechalo zpracovat novou studii, která se týká spojení mezi Kladnem a Prahou včetně spojení s pražským letištěm. Vlak by podle ní obsluhoval střed města, ale i centra kladenských sídlišť Kročehlavy, Sítná a Rozdělov. Informovala o tom mluvčí kladenské radnice Lenka Růžková.
13.6. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) slavnostně zakončila první etapu modernizace trati Hradec Králové – Pardubice – Chrudim. V úseku ze Stéblové do Opatovic nad Labem byla vybudována druhá kolej, vlaky se zde mohou míjet bez zastavování. Vznikla také nová stanice s bezbariérovými nástupišti. V příštích letech budou úpravy trati pokračovat, řekl náměstek ředitele stavební správy východ SŽDC Jan Travěnec.