Fond dopravy bude mít příští rok na výdaje 130,5 miliardy korun, meziročně více

Fond dopravy bude mít příští rok na výdaje 130,5 miliardy korun, meziročně více

30.8. - Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), ze kterého jsou financovány dopravní stavby, bude mít v příští rok na výdaje 130,5 miliardy korun, což je meziročně o zhruba tři miliardy více a o 10,5 miliardy korun více, než bylo dosud plánováno. Na briefingu po dnešním jednání o rozpočtu na příští rok s ministryní financí Alenou Schillerovou to řekl ministr dopravy Karel Havlíček. Alena Schillerová uvedla, že na celkový plánovaný schodek státního rozpočtu to nebude mít vliv. Vláda počítá pro příští rok s celkovým deficitem rozpočtu 390 miliard korun.

Karel Havlíček uvedl, že 90 procent dnešního jednání se týkalo ministerstva dopravy. Nejvíce peněz ze SFDI podle něj příští rok tradičně půjde na silniční a dálniční stavby, následovat budou stavby na železnici. "Předpokládá se, že to bude více než 60 miliard korun v rámci silnic, dálnic a obchvatů a řádově kolem 55 miliard korun na železniční infrastrukturu a nádraží," řekl ministr. Zbytek podle něj budou tvořit například peníze pro kraje, na nové technologie a zabezpečení nebo cyklostezky.

Převážnou část výdajů ministerstva průmyslu a obchodu, které Karel Havlíček také vede, pak tradičně tvoří dotace na takzvanou zelenou energii. Podle dřívějších plánů měla dotace takzvaným podporovaným zdrojům energie ze státního rozpočtu příští rok meziročně klesnout o sedm miliard na 20 miliard korun. Karel Havlíček dnes řekl, že aktuálně je v plánu 23 miliard korun.

Energetický regulační úřad dříve upozornil na to, že pokud by stát omezil financování podpor ze státního rozpočtu nebo by nenašel dodatečné zdroje pro krytí jejich případného nárůstu, rozdíl by museli uhradit spotřebitelé, a to konkrétně firmy a podniky na hladinách vysokého a velmi vysokého napětí. Karel Havlíček dnes slíbil, že příspěvek domácností ani firem se příští rok nezvýší. Celkové náklady na podporované zdroje energie v posledních letech každoročně činí přes 40 miliard korun, loni jim bylo vyplaceno 45,4 miliardy korun. Část kryje státní rozpočet, zbytek dotují zákazníci. Úsporu má přinést novela zákona o podporovaných zdrojích energie, kterou Senát vrátil do Sněmovny.

Celkové příjmy státního rozpočtu ministerstvo financí na příští rok naplánovalo včetně peněz z EU na 1,486 bilionu korun a výdaje na 1,876 bilionu korun. Schodek by tak měl činit 390 miliard korun. Podle ekonomů je deficit příliš vysoký a zadlužování Česka patří k nejrychlejším v Evropské unii. Návrh rozpočtu kritizuje i opozice. Vláda musí návrh státního rozpočtu poslat Sněmovně do konce září. Začátkem října budou parlamentní volby, podobu státní pokladny tak budou schvalovat až noví poslanci. Dá se předpokládat, že rozpočet ještě výrazně pozmění.

(čtk)

Logo: SFDI

spinner