Dopravci i letiště jsou na testy připraveni, někteří už začali

Dopravci i letiště jsou na testy připraveni, někteří už začali

3.3. - Tuzemští železniční, autobusoví i letečtí dopravci, letiště i další velké dopravní firmy jsou na povinné testování svých zaměstnanců vesměs připraveni. Někteří z nich už testování a budování kapacit k němu spustili dříve, další ho zahájí v následujících dnech. Například aerolinky budou negativní testy vyžadovat i od cestujících.

Na pražském letišti je testování pro zaměstnance i cestující k dispozici už od loňského června. Zatím však bylo pouze dobrovolné, podle mluvčí Kateřiny Pavlíkové však o něj byl zájem. Tato odběrová místa tak bude nyní letiště využívat i nyní v rámci povinného testování zaměstnanců. To letiště plánuje jednou týdně formou antigenních testů. Zároveň jedná o případném navýšení kapacit. Testování se nebude týkat většiny administrativních pracovníků, kteří pracují z domova.

Testování rozšíří i aerolinky Smartwings a ČSA. Letečtí dopravci už v minulých měsících povinně testovali palubní personál, nyní budou testy provádět minimálně jednou týdně i u ostatních, kteří nepracují z domova. Obě aerolinky navíc od pátku budou vyžadovat potvrzení o negativním testu i od cestujících. Bez něj je na palubu letadel nepustí.

České dráhy zahájily testování u vybraných zaměstnanců už dříve, a to například u strojvedoucích a vlakového personálu na linkách do Německa. Plošné testování všech ostatních zaměstnanců, kteří nepracují z domova, zahájí státní dopravce v příštích dnech. "Objednány máme desítky tisíc testů a předpokládáme, že nás testování vyjde na řádově miliony korun měsíčně," uvedla mluvčí Gabriela Novotná. Celkem ve skupině pracuje přes 23 500 zaměstnanců, část však pracuje z domova.

Na povinné testování se ovšem už začali připravovat i ostatní dopravci. Firmy RegioJet a Student Agency spustily testování mezi pracovníky včera. "Testováni budou všichni zaměstnanci, kteří jsou a budou v práci. To znamená, například palubní personál, prodejci, ale i lidé v kancelářích. Celkem jde o stovky zaměstnanců," popsal mluvčí Aleš Ondrůj. Společnosti mají podle něj aktuálně dostatek testů, které budou primárně využity pro následující dva týdny. Firmy podle něj testování zaměstnanců připravovaly už před zavedením vládní povinnosti.

Před zavedením povinnosti se pro testování personálu rozhodl podle mluvčího Emila Sedlaříka i Leo Express. Společnost testy objednala v minulém týdnu, jejich dodávku očekává v tom příštím. Testy by si přitom zaměstnanci měli provádět sami. Vzhledem k omezenému provozu půjde o desítky lidí.

Arriva koupila v minulých dnech testy za 2,5 milionu Kč. Celkové náklady na testování však budou podle mluvčího Jana Holuba odvislé od četnosti a cen testů. Klíčové budou také kompenzace státu. "Náklady na jednoho testovaného jsou pro nás v tuto chvíli přibližně dvojnásobkem toho, co chce stát kompenzovat, i přesto děláme všechno proto, abychom zaměstnance testovali," podotkl Jan Holub. Společnost se navíc nyní potýká s nedostatkem řidičů. Kritická je situace například na Plzeňsku nebo východě Čech.

Přes 30 000 antigenních testů nyní mezi své organizační jednotky distribuuje i Správa železnic. "Chceme přispět k ochraně zdraví našich více než 17 000 zaměstnanců, kteří působí v rámci celé České republiky. Musíme zajistit nepřetržitý, a především bezpečný provoz na české železnici," řekl k tomu včera generální ředitel Jiří Svoboda.

(čtk)

Foto: Letiště Praha

spinner