Stávka ve Francii už překonala rekord z přelomu let 1986 a 1987

Stávka ve Francii už překonala rekord z přelomu let 1986 a 1987

3.1. - Rekordních 30 dní už trvá stávka francouzských železničářů a zaměstnanců pařížského dopravního podniku, kteří protestují proti plánované reformě důchodového systému. Včera překonala zatím nejdelší podobnou stávku, která na přelomu let 1986 a 1987 trvala 28 dní. Protest působí stále komplikace v dopravě, proti konci prosince loňského roku se ale situace podle listu Le Figaro mírně zlepšila.

Protesty proti reformě důchodového systému odboráři zahájili loni 5. prosince. Současný systém, který obsahuje 42 různých důchodových plánů, považuje prezident Emmanuel Macron za příliš komplikovaný a nespravedlivý. Zákonnou hranicí pro odchod do penze má být podle vládního návrhu nadále věk 62 let, prostřednictvím bonusů a slev chce ale kabinet motivovat lidi k odchodu na odpočinek až v 64 letech. Příslušníci některých profesí by po reformě přišli o výhody, hlavně o předčasný odchod do důchodu.

Aktuální stávka způsobila problémy v dopravě během Vánoc, Silvestra a Nového roku. V Paříži nejezdila včera jedna linka metra a u ostatních byl provoz výrazně omezen. Na některých linkách vozy jezdily jen v ranní špičce, na jiných vyjely jen v té odpolední. Výpadky provázely v Paříži také autobusovou dopravu.

Státní železniční společnost SNCF vypravila oproti běžnému provozu jen asi třetinu rychlovlaků TGV, asi čtvrtinu meziměstských vlaků a polovinu regionálních vlaků TER. Zároveň znovu klesl podíl stávkujících železničářů, a to už pod 7 procent. Ze strojvedoucích nepřišlo do práce necelých 34 procent.

Po mírném zlepšení z posledních dnů by se měl dnes provoz SNCF a pařížského dopravního podniku znovu lehce přiblížit normálu. Výrazný úbytek výpadků pak očekává státní železniční podnik směrem k nadcházejícímu víkendu, kdy se Francouzi budou ve velkém vracet z vánočních prázdnin.

Radikální odborová organizace CGT však na Nový rok vyzvala k pokračování stávek. Včera se k ní připojily také odbory zastupující personál letecké společnosti Air France. Vyzvaly piloty, letušky a stewardy, aby se do stávky zapojili příští týden, neboť uskutečnění vládních plánů by podle nich znamenalo méně peněz na jejich důchody.

Prezident Macron v novoročním projevu naopak zdůraznil odhodlání reformu penzijního systému uskutečnit. Další kolo jednání odborářů s vládou je naplánováno na příští úterý, přičemž kompromis se zatím nerýsuje.

(čtk)

Ilustrační foto: France 24

spinner