Vydání 21/2023

Vydání DN č. 21

Výběr článků z DN 21 přineseme 30. října.

(red)

Snižování emisí v dopravě přerůstá v ekonomický souboj s Čínou

Automobilový průmysl dnes čelí mnoha výzvám, které mají dopad do celé evropské ekonomiky a v dohledné době se nepochybně promítnou i do zaměstnanosti. A aby toho nebylo málo, úsilí o dekarbonizaci dopravy v Evropě vyvolává novou konkurenci mezi Evropskou unií a Čínou, která proniká na evropský trh s moderními a cenově dostupnými elektromobily.

Co přineslo září v dopravě

Za zcela zásadní a výbušnou zprávu ze sektoru dopravy v září je nutno považovat do poslední chvíle utajovanou dohodu o prodeji významného (přes 49procentního) podílu ve společnosti HHLA, z velké části vlastněné městem Hamburk, dnes největšímu námořnímu dopravci MSC Ženeva. Zcela zásadním je především skutečnost, že na rozdíl od předchozích podobných „dealů“ v Evropě i ve světě není předmětem eventuálního prodeje jeden konkrétní terminál, ale celý provoz kontrolovaný HHLA včetně intermodální sítě Metrans (která mimochodem činí z Hamburku nejsilněji na železniční přepravu napojený přístav v Evropě).

Zeptali jsme se Lukáše Folbrechta, tajemníka Elektromobilní platformy

Elektromobilita je často prezentována jako bezemisní doprava. Ale například Austrálie se vůči tomuto spojení důrazně vymezuje a zdůrazňuje její lokálně bezemisní charakter. Tedy že vozidla emise oxidu uhličitého atd. sice neprodukují, ale emise se vypouštějí jinde. Lze v České republice při větším rozšíření elektromobilů počítat s tím, že by elektřina, kterou tato vozidla potřebují, pocházela z obnovitelných zdrojů?

Zeptali jsme se Mgr. Jana Fouska, výkonného ředitele Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ a předsedy představenstva Solární asociace

Podle zprávy Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje (IRENA) je zapotřebí každoročně až do roku 2030 navyšovat kapacitu OZE průměrně o 1000 GW kapacity a výrazně zvýšit jejich využití. Jsou však v České republice vhodné podmínky, aby bylo možno využívat ve větší míře obnovitelné zdroje energie?

E.ON spustil ve Vystrkově u Humpolce nejrychlejší nabíječku v ČR i ve střední Evropě

Společnost E.ON spustila ve své síti nejrychlejší dobíječku elektromobilů v České republice a zároveň i ve střední Evropě. Stanice s výkonem 400 kW stojí v dobíjecím hubu E.ONu ve Vystrkově u Humpolce a automobilům, které takový výkon pojmou, umožní dobít z 10 na 80 procent baterie za 18 minut.

Gen5: Nová řada hybridních pneumatik Continental pro regionální dopravu

Odvětví dopravy a logistiky zažívá nebývalý rozmach. Změny v chování spotřebitelů a rychlý růst online nakupování vedly k tomu, že se doprava stala největším odvětvím obchodu se zbožím v Evropě. Stabilní dodavatelské řetězce jsou životně důležitější než kdy dříve. Především regionální doprava nabývá stále většího významu a zejména vozidla zapojená do regionální přepravy zboží musí prokázat schopnost absorbovat neustále se měnicí požadavky.

ČEZ řidičům garantuje odběr bezemisní elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů

Společnost ČEZ provozuje celoplošnou síť dobíjecích stanic v České republice. Její další rozvoj s ohledem na využití elektřiny z obnovitelných zdrojů nám přiblížili Tomáš Dzurilla, ředitel útvaru elektromobilita ČEZ, a Martin Schreier, tiskový mluvčí Skupiny ČEZ.

Evropská komise schválila aktualizovaný český plán obnovy ve výši 224,2 miliardy korun

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila v září po setkání s českým předsedou vlády Petrem Fialou ve Strakově akademii, že Evropská komise schválila aktualizovanou verzi českého Národního plánu obnovy. Národní plán obnovy přináší 2,2 miliardy eur (zhruba 53,6 miliardy korun) na podporu čisté ekonomiky a transformaci průmyslu.

SDT: Liniové řízení významně zvyšuje plynulost a bezpečnost silničního provozu a snižuje cestovní doby

V roce 2010 byl na dálnici D0/D1 zprovozněn komplexní systém ITS pro organizaci, řízení a ovlivňování dopravy včetně tunelových staveb, k jehož subsystémům patří liniové řízení dopravy (je implementováno obousměrně na úseku km 21 – 76 a také na D1 ve směru Praha v km 21 – 10). Dosavadní zkušenosti ukazují, že stávající systém se osvědčil a je žádoucí jej rozvíjet, co se rozsahu týče, a doplnit o další funkce.

Spolková vláda a DB spustily největší infrastrukturní železniční program

Na železničním summitu Spolkového ministerstva pro digitalizaci a dopravu ve Frankfurtu nad Mohanem představily v září spolková vláda a Deutsche Bahn nejrozsáhlejší a nejkomplexnější infrastrukturní program pro železniční síť a stanice od reformy železnic v roce 1994.

Sedmnáctý ročník konference SpeedCHAIN se nesl ve znamení rekordů

Sedmnáctý ročník mezinárodní logistické konference SpeedCHAIN International přinesl hned celou řadu nej, od rekordního počtu účastníků přes množství zahraničních odborníků, pestrost zastoupení jednotlivých evropských zemí, množství expertů vystupujících v panelových diskuzí až po celkový počet partnerů a sponzorů této unikátní platformy určené zejména pro logistické profesionály napříč celým dodavatelským řetězcem.

spinner