Vydání 21/2021

Stefan De Keersmaecker (EK): O výběru technologií pro dosažení emisních cílů by měl rozhodnout trh

Zelená dohoda pro Evropu (Green Deal) a vyhlášený přechod k nízkoemisním a bezemisním dopravním módům staví dopravce a automobilový průmysl před velké výzvy. O vyjádření k některým otázkám spojeným s touto problematikou jsme požádali Evropskou komisi. Odpověděl nám její mluvčí pro oblast dopravy Stefan De Keersmaecker.

​Čipová krize výrazně dopadá na český autoprůmysl

Prohlubující se čipová krize výrazně zasahuje do výkonnosti automobilového průmyslu v České republice. V dosavadním průběhu roku bylo vyrobeno 831 653 osobních vozidel, tedy pouze o 2,9% více než v minulém „covidovém“ roce. Již od srpna je však výroba výrazně ovlivňována omezováním výroby a statistika za září potvrzuje negativní trend.

​Co přinesl říjen v dopravě

V polovině měsíce se v Hanzovním městě Hamburku konal světový kongres ITS. Světový kongres ITS se koná každoročně na různých místech po celém světě. Pro realizaci světového kongresu ITS 2021 založilo Hanzovní město Hamburk již na začátku roku 2018 „ITS Hamburg 2021“ jako stoprocentní dceřinou společnost. Řediteli této dedikované společnosti se stali pánové Harry Evers a Marc Evermann.

​Dmitrij Černikov: Agenda mobility bude velmi obsáhlá

Česká republika se v červenci příštího roku ujme předsednictví Evropské unie. Jak probíhá příprava a jaká témata v oblasti dopravy se v tuto chvíli jeví jako prioritní, na to jsme se zeptali Dmitrije Černikova, tiskového mluvčího COREPER I (Výbor stálých zástupců vlád členských států EU).

Společnost DAF vyrobila ve Vlámsku tři miliony náprav

Společnost DAF Trucks Vlaanderen třímiliontou nápravu, což je milník, který se shoduje s 50. výročím založení továrny na výrobu náprav v belgickém Westerlo. Významné investice do moderních výrobních zařízení vedly nedávno k zavedení nové generace účinných zadních náprav.

​Dodán pětistý elektrický autobus IVECO E‑WAY

Elektromobilita je pro značku IVECO Bus a její výrobní závod se sídlem v Rothais ve Francii nyní realitou. Tam právě dokončili svůj 500. autobus. Vozidlem s číslem 500, vyrobeným v areálu Rorthais, je 12metrový autobus E‑WAY provozovaný společností Keolis Pays d‘Aix v síti metropolitních oblastí Aix‑Marseille‑Pro­vence. Autobus je součástí objednávky 46 vozidel, která mají být dodána do konce roku 2024.

​Skupina Winkler - specialista na užitková vozidla od samého počátku

Skupina Winkler je jedním z předních velkoobchodníků s náhradními díly pro užitková vozidla v Evropě. Přibližně 1600 zaměstnanců na více než 40 místech v sedmi evropských zemích denně pomáhá servisům, majitelům užitkových vozidel, provozovatelům autobusů a zemědělským podnikům při hledání a nákupu správných náhradních dílů. Patří sem i místa v České republice a na Slovensku.

​CER: Železnice chtějí zlepšit prodej mezinárodních jízdenek

Evropský železniční systém je základním pilířem cílů „Evropské zelené dohody“ v oblasti emisí uhlíku a evropské železnice se zavázaly aktivně přispívat k jejímu úspěšnému naplňování. K dosažení nezbytného přechodu na jiný druh dopravy je třeba zaměřit se na různé oblasti, včetně prodeje jízdenek. Společenství evropských železničních a infrastrukturních společností (CER) zveřejnilo plán prodeje jízdenek, který se zabývá dalším zlepšením zkušeností zákazníků při plánování, rezervaci a mezinárodním cestování po železnici.

​MAN eManager pro inteligentní správu parků

Sériová výroba plně elektrického autobusu MAN Lion‘s City E je v plném proudu a stále více měst v Evropě jej zavádí do svých systémů veřejné dopravy. Společnost MAN Truck & Bus v současné době restrukturalizuje služby, které nabízí pomocí MAN eManageru, aby správci vozových parků mohli svá elektrická vozidla spravovat digitálně a co nejlépe.

Garance platby pro zákazníky TIMOCOM díky spolupráci s JITpay

Odvětví dopravy a logistiky se často potýká s dlouhými splatnostmi – a často se stejně dlouhým prodlením plateb. Situace se týká zejména malých a středně velkých logistických firem, kde není pravidelný tok plateb vždy zajištěn.

Studie Deloitte: Přechod na elektromobilitu by měl mít na českou ekonomiku pozitivní dopad

Plný přechod na elektromobilitu, pokud nedojde k úplné relokaci výroby motorových vozidel z ČR, by neměl negativně ovlivnit českou ekonomiku. Vyplývá to ze studie společnosti Deloitte, na kterou odkázal hlavní ekonom Deloitte David Marek na tiskové konferenci v Praze (viz DN18–19/21) v souvislosti s dotazem, jaký dopad může mít rozvoj elektromobily na český automobilový průmysl a českou ekonomiku.

spinner