20.3. – Konsorcium investorů zahrnující polský státní fond PFR se dohodlo na koupi největšího kontejnerového terminálu v polském přístavu Gdaňsk od infrastrukturního fondu australské banky Macquarie. Hodnota dohody je více než pět miliard PLN (30 miliard Kč), informovaly včera společnosti.
Kombinovaná doprava
10.2. – KOMBINOVANÁ DOPRAVA – Přístav Hamburk s novou intermodální linkou. Mezinárodní kontejnerová služba Eurogate Intermodal (EI) zahájila dvakrát týdně drážní spojení mezi přístavem Hamburk a terminálem v Singenu v Bádensku – Württembersku. Singen je středisko silniční a železniční dopravy, sloužící jižnímu Německu a regionu tří hranic v čele s jezerem Constance, regionem rakouského Voralbergu a východním Švýcarskem. Nová přímá služba s celkovou kapacitou 88 TEU na jednosměrnou jízdu má za cíl poskytnout zákazníkům alternativu vůči dalším terminálům v regionu B-W spojením vnitrozemské a interní přepravy s námořním přístavem. EI také nabízí zákazníkům kamionovou službu na první a poslední míli z terminálu do konečné destinace. Podnik uvádí, že v rámci nové služby se užívají nejnovější e-lokomotivy, pomáhající snižovat množství emisí C02. „Naším cílem je poskytnout lépe vyváženou alternativu dopravní služby v tomto a sousedních regionech,“ řekl Niels Riedel, šéf obchodu u EI. „Dále shledáváme naši spolupráci s kontejnerovým terminálem TSG Singen jako ideální příležitost k dalšímu rozšiřování naší námořní logistické činnosti. Až dosud byla logistika v tomto regionu zaměřena hlavně na intrakontinentální přepravu s poměrně omezeným přístupem na námořní trasy. S naší novou službou činíme krok směrem ke změně“.
Začátkem prosince při jednání rady ministrů dopravy o budoucnosti tzv. balíčku mobility I. se podařilo dosáhnout pro české dopravce přijatelného kompromisu. O hlavních výsledcích tohoto jednání, ale i o dalších aktuálních tématech v oblasti silniční, železniční a kombinované dopravy jsme hovořili s náměstkem ministra dopravy Ing. Ladislavem Němcem.
Současný význam kombinované přepravy lze dokumentovat jejím stále se zvyšujícím podílem nejen na celkové nákladní přepravě, tedy silniční, železniční, vnitrozemské vodní, letecké a potrubní, ale především na železniční nákladní přepravě. V roce 2017 dosáhl podíl kombinované přepravy (KP) v rámci celkové nákladní přepravy podle přepravených tun 2,45%, a to podle uváděných statistických údajů. Je třeba upozornit, že tyto údaje u jednotlivých dopravních oborů nejsou jednoznačně srovnatelné, tudíž uváděný podíl není zcela přesný.
Ministerstvo dopravy jakožto řídicí orgán Operačního programu Doprava (OPD) vyhlásilo na konci srpna další výzvu pro předkládání žádostí o podporu v rámci programu Podpora modernizace a výstavby překladišť kombinované dopravy. V rámci třetí výzvy u tohoto programu bude k dispozici 800 milionů Kč (příspěvek EU z Fondu soudržnosti). Žadatelé mohou obdržet podporu až do výše 49 procent způsobilých výdajů projektu.
1.11. – KOMBINOVANÁ DOPRAVA – Litevské dráhy uzavřely dohodu s přístavem Hamburk týkající se Metransu. Litevské dráhy a přístav Hamburk podepsaly dohodu, která obsahuje záměr, aby dceřiný intermodální podnik HHLA Metrans podporoval a zlepšoval přeshraniční tok zboží. Zatímco námořní doprava mezi Hamburkem a Litvou se loni zvýšila o 7,8 % a dosáhla rekordu v obratu 128 000 TEU, nová dohoda má posílit zapojení do rozvojového projektu Rail Baltica a do dopravního koridoru Východ – západ. Rail Baltica má plánován provoz z Varšavy přes Kaunas a Rigu do Tallinu – s trajektem či tunelem do Helsinek – za podpory členských států EU Polska, Litvy, Lotyšska, Estonska a Finska. Metrans hodlá využívat drážní koridor Rail Baltica ve spojení na nový baltský terminál v Estonsku a jeho současnou síť. Nákladní doprava Litevských drah v současnosti nabízí spojení s Běloruskem, Ruskem, Ukrajinou, Litvou, Polskem, Kazachstánem, Čínou, Tureckem, Německem, Skandinávií a Itálií přes intermodální terminály ve Vilniusu, Kausasu a Šeštokai – kde se loží kontejnery a návěsy, vydávají celní doklady a poskytuje skladování kontejnerů. Je naděje, že spolupráce s přístavem Hamburk a se společností Metrans otevře nové příležitosti pro litevské hospodářství, jež vyžaduje rychlou, efektivní a ekologicky přátelskou nákladní přepravu po dopravním koridoru ve směru východ-západ.
26.10. – LETECKÁ DOPRAVA – Letiště Sarajevo se připravuje na příští katastrofu. Skupina Deutsche Post DHL Group a Program OSN pro rozvoj (UNDP) spolupracují společně s mezinárodním letištěm Sarajevo a s vládou Bosny a Hercegoviny na zkušební realizaci programu „Příprava letišť na katastrofu“ (GARD). Čtyřdenní workshop zhodnotil současnou úroveň připravenosti letiště a připravuje akční plán k zajištění budoucí odolnosti. V roce 2014 země zažila největší povodně za posledních 120 let, jež zasáhly milion osob, zničily infrastrukturu, obchodní zařízení, farmy a úrodu. Je tedy patrný vliv klimatických změn na zranitelnost země povodněmi, zemětřesením, sesuvy půdy, vlnami veder a požáry; vláda přitom očekává, že letiště Sarajevo má sehrát v takových případech klíčovou roli v zajišťování nouzového zásobování. Ředitel letiště Armion Kajmakovič řekl: „ Dodatkem k posílení letištních zařízení a zlepšení zkušeností zaměstnanců by po workshopu měly následovat další činnosti včetně akčního plánu, který budeme používat tak, abychom byli připraveni na všechna možná ohrožení.“ Sarajevo International Airport je strategicky důležité letiště v případě přírodních katastrof. V tomto regionu prošli školením GARD již pracovníci letišť v Kazachstánu a v Arménii a jsou dobře připraveni na mimořádnosti v leteckém provozu.
16.10. – BALÍKOVÉ SLUŽBY – GLS v Rakousku zvyšuje ceny balíků. Poskytovatel balíkových služeb GLS Austria zvyšuje především kvůli rostoucím nákladům v doručování ceny v průměru o pět procent. „Všude v Evropě registrujeme masivní růst vlastních nákladů, vyvolávaných kromě jiného výrazným nedostatkem doručovacího personálu,“ řekl manažer GLS Klaus Schädle a dodal: „Narůstající regulace v pracovně právní oblasti omezuje pružnost při nasazování personálu a je tak dalším elementem zvyšování nákladů.“ V důsledku nárůstu elektronického obchodu a tím se drasticky zvyšujícím počtu přeprav balíků v posledních letech byly nezbytné investice do novostaveb a do rozšiřování. Nárůst přeprav vedou dokonce k nedostatku doručovatelů. Tyto dodatkové náklady musí nyní poskytovatel balíkových služeb přenášet na zákazníky. Již dříve oznámila společnost DHL, že ceny balíků pro zákazníky s individuálně dohodnutými podmínkami se budou od příštího roku zvyšovat více než v předchozích letech. Podnik to rovněž zdůvodňuje značně zvýšenými dopravními a osobními náklady.
Ministři dopravy členských zemí EU schválili zprávu o postupu přípravy nové směrnice o kombinované dopravě, na které se intenzivně pracovalo během půlročního předsednictví Bulharska.
6.8. – Před rokem začal úspěšně provoz spojení č.1 společnosti RailRunner Europe GmbH – denní kyvadlové spojení bez výměny lokomotivy mezi přístavy v Braunschweigu Bratislavě. Od počátku je v tomto vlaku kombinované dopravy, především v relacích door-to-door, přepravováno rozličné zboží, jako například automobilové díly, strojní zařízení, brambory, cukr či betonové desky.