Kombinovaná doprava

Hlavním problémem kombinované dopravy v ČR je nedostatečná kapacita železničních koridorů

Evropská dopravní komisařka Violeta Bulcová vyhlásila letošní rok Rokem multimodality. Evropská komise bude v průběhu roku 2018 věnovat otázkám posilování významu multimodality v rámci evropského dopravního systému značnou pozornost. Důležitou součástí multimodality je také kombinovaná doprava. Jak si ale toto důležité dopravní odvětví stojí v rámci České republiky? A jak se zde v posledních letech vyvíjely podmínky pro kombinovanou dopravu? Odborníci se v odpovědích na tyto otázky příliš neshodnou.

AWT postavilo v Paskově novou provozní budovu

AWT postavilo v Paskově novou provozní budovu Premium

9.3. – Terminál v Paskově obsluhuje nová provozní budova pro dispečink a další navazující služby. Výstavba objektu je součástí třetí etapy modernizace překladiště a rozšíření manipulačních ploch, které nadále pokračuje na nevyužívaných prostorách brownfieldu bývalého dolu Paskov.

PF 2018

Redakce Dopravních novin vám děkuje za přízeň, kterou jste nám věnovali v roce 2017, a do nového roku přeje hodně zdraví, štěstí, pohody a úspěchů nejen v práci, ale i v soukromém životě.

​Maersk Line a Damco vypravily ucelený vlak pro Decathlon

​Maersk Line a Damco vypravily ucelený vlak pro Decathlon Premium

5.12. – Rejdařství Maersk Line ve spolupráci se spedičním a logistickým specialistou Damco vypravilo 28. října první ucelený vlak z Číny do Evropy pro francouzský řetězec prodejen se sportovním vybavením Decathlon. 16. listopadu vlak dorazil do logistického centra Decathlonu v severní Francii, a to v předstihu oproti plánované době příjezdu. Trasa vedla z Wu-chanu do Dourges. Celá kapacita vlaku byla využita pro Decathlon, který je největším zákazníkem Maersk Line a významným zákazníkem společnosti Damco.

​První ucelený vlak skupiny GEFCO zvládl cestu z Číny za méně než tři týdny

30.11. – Skupina GEFCO přivítala první kompletní kontejnerový vlak, který přijel z Číny do Francie poté, co urazil cestu dlouhou 11 tisíc kilometrů. Vlak přepravil kontejnery o délce 12,2 metru (40 stop) z čínského města Wuhan do Dourges v severní Francii pro klienta PSA za dobu kratší než tři týdny.

​Růst kombinované přepravy naráží na kapacitu železniční sítě

30.11. – Při pohledu na evropské dálnice to tak sice nevypadá, ale silniční doprava získává status luxusní přepravy. Změny legislativy v oblasti pracovního práva a nedostatek řidičů přispívají k tomu, že i zákazníci začínají být vstřícnější k uvažování o alternativách se stabilní kapacitou. Tu představuje například kombinovaná přeprava.

​Revize směrnice 92/106 posílí konkurenceschopnost kombinované dopravy

17.11. – Evropská komise schválila 8. listopadu návrh revize směrnice 92/106 o kombinované dopravě. Úprava uzavírá téměř sedmiletý proces, během kterého Mezinárodní unie společností kombinované dopravy silnice/železnice UIRR usilovala o změnu směrnice dnes staré téměř čtvrt století.

​Na Slovensko dorazil první nákladní vlak z Číny

​Na Slovensko dorazil první nákladní vlak z Číny Premium

13.11. – Slovensko v příštím roce očekává 500 nákladních vlaků se zbožím z Číny, které bude směřovat dále k evropským zákazníkům. Informovalo o tom slovenské ministerstvo dopravy po příjezdu prvního čínského vlaku s kontejnery do Bratislavy.

​Moderní terminál v Paskově slaví 10. výročí svého vzniku

31.10. – Nezávislý terminál kombinované dopravy v Paskově, který provozuje mezinárodní dopravní skupina AWT, člen skupiny PKP CARGO, dnes patří k několika málo otevřeným překladištím v zemi. Díky své strategické poloze plní funkci veřejného logistického centra a je jeden z nejrychleji rostoucích v České republice. Provoz na paskovském terminálu, který vyrostl na bývalém brownfieldu, byl zahájen v roce 2007.

HYSTER – silní partneři, odolné vozíky

PR – Značka Hyster je přední dodavatel vysokozdvižných vozíků a jedna z nejznámějších značek v tomto průmyslu. Na českém trhu působí již více jak 20 let a její výhradní distribuci na českém trhu má na starosti společnost HYSTER CZ a.s. 

spinner