ÚOHS posuzuje založení ITIS Holdingu, který zahrne i firmu CzechToll

ÚOHS posuzuje založení ITIS Holdingu, který zahrne i firmu CzechToll

27.5. - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) posuzuje založení ITIS Holdingu společností PPF a Matejem Okálim, holding bude zahrnovat provozovatele českého mýtného systému CzechToll a technologickou společnost TollNet. Okáli je šéfem CzechToll i firmy SkyToll, která provozuje mýtný systém na Slovensku. Také ta má spadat pod ITIS Holding stejně jako dodavatel platebních řešení pro dopravce PaySystem. PPF o záměru informovala již letos v březnu.

"K navrhovanému spojení soutěžitelů má dojít zejména v oblastech provozování systému pro výběr elektronického mýtného a dodávek informačních systémů a technických zařízení pro dopravní systémy na území České republiky. Rozhodnutí ve výše uvedené věci dosud nebylo vydáno," uvedl úřad.

Cílem nového holdingu je podle PPF snaha o vznik silné skupiny v oblasti inteligentních řešení pro dopravní infrastrukturu. "Chceme vzít dopravní data, za použití pokročilých technologií zvýšit jejich informační hodnotu, a použít je k pokročilému řízení dopravy s důrazem na udržitelnost a ochranu klimatu," uvedl dříve investiční ředitel PPF Robert Ševela.

Spojení zázemí několika firem by podle holdingu mělo přispět například k vývoji nové generace mýtného systému, který bude založen na virtuálních OBU jednotkách, a otevře tak cestu k mnohem širšímu využití také u osobních automobilů nebo automobilové dopravy v městských a příměstských zónách. Nový systém by mohl mít využití například ve městech, kde by mohl poskytovat platformu pro parkování, regulaci dopravy nebo zlepšováním plynulosti dopravního toku.

Společnost CzechToll založila skupina PPF jako součást svých plánů v oblasti telekomunikační infrastruktury. Od závěru roku 2019 společnost provozuje mýtný systém v Česku. Partnerský SkyToll provozuje mýto na Slovensku do roku 2010, od roku 2015 pak na Slovensku provozuje také systém elektronických známek pro osobní auta. Obě firmy spolupracovaly i na vybudování tuzemského mýtného systému.

Technologická společnost TollNet vyvíjí v Praze a Benešově produkty pro zpoplatňování infrastruktury, je jedním z největších producentů palubních jednotek na světě. PaySystem poskytuje řešení bezhotovostních plateb mýtného pro dopravce na území České republiky a Slovenska.

Skupina PPF podniká ve 25 zemích. Investuje do finančních služeb, telekomunikací, médií, biotechnologií, nemovitostí či strojírenství. PPF působí v Evropě, Asii a Severní Americe, vlastní aktiva za 40,3 miliardy eur (asi bilion korun) a zaměstnává celosvětově 80 000 lidí.

(čtk)

Foto: LAN

spinner