Balíkové služby

Kurýři GLS doručili v prosinci do výdejních míst a boxů trojnásobně více balíků

22.1. - Výdejní místa balíků byla během hektické předvánoční sezóny důležitou součástí doručovací sítě v České republice. Že jejich obliba rok od roku strmě roste dokládají i data balíkového přepravce GLS. V prosinci 2023 narostl počet zásilek doručených do výdejních míst ve srovnání se stejným obdobím v roce 2022 o 136 %, do balíkomatů dokonce o 1567 %. Celkově jde o trojnásobný nárůst počtu balíků přepravených do výdejních míst a boxů během prosince 2023. I přes nižší spotřebu domácností a pokles segmentu e-commerce přepravila společnost GLS o pětinu více balíků než před loňskými Vánoci. Přepravce v letošním roce plánuje rozšíření počtu vlastních balíkomatů, a to minimálně na dvojnásobek.

​Novým CEO společnosti Wolt pro ČR se stal Tomáš Beniak

11.1. – Český Wolt má nové vedení. Novým CEO pro ČR se stal Tomáš Beniak, který do nynějška vedl Wolt také na Slovensku. Mezi hlavní priority společnosti pro letošní rok patří pod jeho vedením podpora expanze Woltu do regionů, posilování pozice v retailovém segmentu i posun B2B služeb.

​Skip Pay: Zákazníci chtějí rychlost, plynulost, bezpečnost a platit po svém

2.1. – Ve třetím čtvrtletí 2023 zaznamenala česká e-commerce meziroční propad o 11 %. I kdyby se dočkala vánočního zázraku a tento propad smazala, k výraznějšímu meziročnímu růstu za rok 2023 nedojde. Zároveň se zákazníci přizpůsobili vysokým životním nákladům a mají některé nové potřeby, kterým musí obchodníci jít naproti, chtějí-li uspět. Prim hraje stále cena, zákazníci jsou ale nyní náročnější i na služby, zabezpečení a inovace. Obchodníci se proto více zaměřují na klíčový moment celého nákupu – placení. Skip Pay přináší ty nejzásadnější platební trendy pro rok 2024.

Skupina Packeta, mateřská firma Zásilkovny, mění majitelskou strukturu

28.12. - Společníci skupiny Packeta, mateřské společnosti české technologicko-logistické firmy Zásilkovna, uzavřeli smlouvu o prodeji 100% podílu společnosti Packeta konsorciu CVC Capital Par­tners a Emma Capital; s kapitálovou podporou R2G. Transakce podléhá souhlasu příslušných regulačních orgánů a její uzavření se očekává v první polovině roku 2024. Podmínky transakce jsou důvěrné. Skupina Packeta je dlouhodobě zisková a v letošním roce dosáhne obratu 7,25 miliardy ko­run.

​Skladon: Předběžné datum doručení avizuje jen polovina e-shopů

19.12. – Rychlost doručení, cena dopravy, možnost platby na dobírku nebo třeba garance doručení zboží do Vánoc. To vše jsou faktory, podle kterých si spotřebitelé vybírají, kde nakoupí své vánoční dárky a zda se do obchodu znovu vrátí. Společnost Skladon ve spolupráci s firmou Shopsys a Retino proto těsně před Vánoci opět zrealizovala Velký test logistiky, ve kterém na vzorku více než 200 e-shopů ukazuje, kde se pohybuje český logistický standard. Z výsledků vyplývá například to, že pouze 48 procent e-shopů doručuje zboží do druhého dne od objednání, často skloňovaný standard v podobě doručení D+1 tak v Česku stále není samozřejmostí.

​DPD doručuje již do 100 000 výdejních míst Pickup v Evropě

14.12. – Největší balíkový přepravce v Evropě Geopost, jehož součástí jsou všechny evropské pobočky DPD včetně DPD v Česku, otevřel v Římě své 100 000. výdejní místo Pickup. Pro společnost to znamená významný strategický milník v rámci již tak silné sítě neadresného doručování (tzv. “out of home”), jejíž součástí jsou nejen výdejní místa Pickup, ale i samoobslužné Pickup Boxy. Všechna uvedená výdejní místa i boxy po celé Evropě mohou využívat samozřejmě i všichni čeští zákazníci DPD. Při mezinárodním doručování je zcela stěžejní, že balíček putuje po celou dobu pod jednou značkou DPD a za hranicemi není předán jinému přepravci. V Česku provozuje DPD již více než 4400 výdejních míst a samoobslužných boxů, které patří mezi nejpopulárnější v Evropě.

​Společnost GLS rozšiřuje síť balíkomatů o ekologické provedení se solárními panely

8.12. – Mezinárodní balíkový přepravce GLS rozšiřuje svoji síť výdejních automatů GLS Parcel Box o novou řadu Solar. Boxy s optimalizovanou energetickou spotřebou jsou napájeny výhradně solárními panely a GLS na jejich vývoji spolupracovala s českou výrobní firmou Alfa3. GLS tak reaguje na stále rostoucí oblibu balíkomatů i zájem zákazníků o ekologická řešení přepravy balíků. Podle průzkumu z jara letošního roku tuto formu převzetí balíků v současnosti aktivně využívá již každý třetí Čech.

GLS hlásí 91procentní nárůst objemu zásilek během Black Friday

4.12. - Mezinárodní přepravní společnost GLS zaznamenala v souvislosti se slevovou akcí Black Friday téměř dvojnásobek odbavených zásilek (91 %) ve srovnání se začátkem listopadu. Sezónní nárůst letos začal oproti loňsku již dříve, a to 22% růstem na začátku měsíce. Lidé si pro zásilky také častěji chodí přímo do výdejních míst a boxů. Dárky z e-shopů GLS doporučuje objednávat nejpozději 18. prosince. Přepravce garantuje doručení do Štědrého dne v případě převzetí do přepravy do středy 20. prosince.

DPD doručila v rámci Black Friday rekordních 300 tisíc zásilek

29.11. – Společnost DPD, součást největší sítě balíkové přepravy v Evropě Geopost, doručila letos kolem 300 tisíc zásilek objednaných z e-shopů v rámci Black Friday. Jedná se o data z úterý 28. listopadu, kdy na českém trhu dochází k doručení majority zásilek z Black Friday koncovým příjemcům. Jde o rekordní denní objem doručených zásilek v roce 2023.

DPD u Pardubic otevřelo své největší depo v ČR, odbaví 5000 balíků za hodinu

23.11. - Společnost DPD, součást největší evropské sítě balíkové přepravy Geopost, otevřela v Dolních Ředicích nedaleko Pardubic své rozlohou doposud největší depo v Česku. Nové depo, které se nachází na strategickém místě u dálnice D35, má zastavěnou plochu větší než 5100 metrů čtverečních a je schopno odbavit 5000 balíků za hodinu. Jde již o 23. depo v Česku, díky kterému DPD zefektivnilo a výrazně posílilo svoji kapacitu před Vánoci, a to především v regionu východních Čech. Za plného provozu bude z pardubického depa vyjíždět 139 kurýrů.

spinner