Vydání 20/2022

Poptávka po logistických areálech je vysoká a stále převyšuje nabídku

Poptávka po volných logistických areálech dlouhodobě převyšuje poptávku. A podle vyjádření předních developerů působících na českém trhu na tom nic nemění ani stávající pokles ekonomiky a rostoucí inflace, i když změny do budoucna vyloučit nelze.

SŽ vydá na posílení komunikační sítě půl miliardy korun

Správa železnic posílí a doplní svou komunikační síť napříč republikou. V rámci přenosové sítě státní organizace vznikne vysokorychlostní propojení centrálních dispečerských pracovišť, regionálních pracovišť a datových center. V tendru za téměř 518 milionů korun uspěly ČD-Telematika a společnost TTC Marconi.

Co přineslo léto v dopravě

Odvětví přepravy, především dálkové, mezikontinentální vykazuje dlouho očekávané uklidnění a místy i ochlazení. Globální objemy přepravených kontejnerů zaznamenaly mírný růst; tento malý nárůst objemů dodávaných v červnu však maskuje meziroční pokles a regionální slabá místa v poptávce po přepravě.

Zájem o brownfieldy je značný, revitalizace však bývá složitá

Dlouhodobě v souvislosti s tím, jak se zvyšuje nedostatek vhodných ploch pro výstavbu nových areálů na zelené louce, narůstá zájem developerů o brownfieldy. Ale i zde je situace složitá a možností pro revitalizace v současnosti u­bývá.

​Daniel Priban: Společnost TIMOCOM spojila celou Evropu

Logistika zboží je úzce provázaná s časem a financemi. Ti, kteří chtějí obstát v silném konkurenčním prostředí, potřebují nejen rychle reagovat a mít neustálý přehled o evropském dopravním trhu, ale také naplno využívat potenciál IT nástrojů, kam mimo jiné patří burzy nákladů a volných vozů. Jedná se o efektivní nástroj, bez něhož se dnes speditéři, dopravci i zasilatelé jen velmi těžko obejdou. Špičkou v tomto oboru je společnost TIMOCOM, která letos slaví 25. výročí působení na českém trhu. O začátcích působení české pobočky a o jejím vývoji jsme hovořili s Danielem Pribanem, Director Representative Office Czech Republic ve společnosti TIMOCOM.

Dachser uvede do provozu své první nákladní vozy na vodík

Mezinárodní logistický provider Dachser uvede příští rok na silnice v německém Magdeburgu 27tunové nákladní vozidlo Hyundai Xcient. Toto bezemisní vozidlo bude používáno pro regionální distribuci i pro pravidelné noční přepravy do Berlína. Další nákladní vozidlo na vodíkové palivové články – 19tunový Enginius Bluepower – začne realizovat dodávky pro Dachser do centra Hamburku v polovině roku 2023.

Evropský elektronický obchod stále roste, čekají ho však globální výzvy

Asociace Ecommerce Europe a EuroCommerce v létě společně zveřejnily letošní Zprávu o evropském elektronickém obchodování. Podle ní v roce 2021 vzrostl evropský elektronický obchod o 13 procent na 718 miliard EUR.

MSC a FS Group sázejí na synergie v logistice

Společnosti FS Group A MSC podepsaly v Ženevě memorandum o porozumění s cílem vytvořit synergie v oblasti logistiky. K podepsání došlo za přítomnosti zástupců obou společností – Gianluigiho Aponteho a Luigiho Ferrarise. Jejich cílem je rozvíjet intermodalitu s větší a efektivnější synergií mezi námořní a železniční dopravou ve prospěch stále spolehlivějšího a udržitelnějšího logistického řetězce.

Lubomír Doskočil: Firmy se již v omezeních při vývozu do Ruska orientují

Válka na Ukrajině se dotkla prakticky všech oborů. O přiblížení současné situace v oblasti cel jsme proto požádali plk. Mgr. Lubomíra Doskočila, zástupce ředitelky odboru 21 – Celního a vedoucího oddělení 212 – Původu zboží, celní hodnoty a celní nomenklatury Generálního ředitelství cel.

Třináctý ročník železničního veletrhu se nesl ve znamení udržitelné mobility

Po čtyřleté přestávce se otevřel minulý týden v Berlíně již potřinácté mezinárodní veletrh dopravní techniky InnoTrans, letos s důrazem na udržitelnou mobilitu. Evropská dopravní komisařka Adina Vălean, která se spolkovým ministrem dopravy Volkerem Wissingem veletrh otevřela, považuje přechod na nové formy mobility za celoevropský úkol.

​GasNet: Bez LNG a obnovitelného bioLNG se v nákladní dopravě neobejdeme

Pokud chce Česká republika plnit své emisní cíle v oblasti nákladní silniční dopravy, musí víc podpořit alternativní paliva jako LNG, které má oproti dieselu o 20 procent nižší emise CO2. V dlouhodobém horizontu pak každá koruna investovaná do LNG infrastruktury znamená i investici do plně obnovitelného bioLNG, které si dokážeme vyrobit sami a jehož emisní stopa je prakticky nulová. To je jasný vzkaz, který vyslala skupina GasNet na Dni plynové mobility.

DAF XD získal titul International Truck of the Year 2023

Řada DAF XD nové generace pro specializovanou a distribuční přepravu byla vyhlášena jako International Truck of the Year 2023 (Mezinárodní nákladní vozidlo roku 2023). Ocenění převzal na velterhu IAA Transportation 2022 Harald Seidel, prezident společnosti DAF Trucks.

spinner