Dodavatelské řetězce se obávají vývoje omikronu v Číně

Dodavatelské řetězce se obávají vývoje omikronu v Číně

18.1. - Díky vzkvétajícím objednávkám během koronavirové pandemie čínský zahraniční obchod loni silně rostl. Vývoz Čínské lidové republiky se oproti předchozímu roku zvýšil zhruba o 30 procent, jak v pátek oznámil pekingský celní úřad. Celkově Čína vyvezla do jiných zemí zboží v hodnotě 3,36 bilionu USD (2,92 bilionu EUR). Hodnota veškerého dovozu činila 2,69 bilionu USD, čímž se přebytek čínského zahraničního obchodu dostal na nový rekord 676 miliard USD. Čínský zahraniční obchod rostl i v prosinci opět dvouciferně – i když celkově pomaleji než v předchozím měsíci. Vývoz stoupl o 20,9 procenta ve srovnání se stejným měsícem loňského roku poté, co růst v listopadu činil stále 22 procent. Vývoz však mírně překonal očekávání analytiků. Údaje o dovozu byly naopak horší, než se očekávalo. Čínský dovoz se v prosinci zvýšil o 19,5 procenta. V předchozím měsíci byl nárůst ještě 31,7 procenta.

Čína, kde byl koronavirus SARS-CoV-2 poprvé celosvětově detekován v prosinci 2019, uplatňuje strategii nulového výskytu onemocnění covid-19. Masovými testy, sledováním kontaktů a nucenými karanténami se nejlidnatější zemi od léta loňského roku celkem dařilo dostat virus pod kontrolu, což mělo pozitivní vliv na ekonomiku i na zakázky ze zahraničí. Například globální potřeba vybavit domácí kanceláře, například nábytkem a elektronickými zařízeními, byla z velké části uspokojena z Číny. Pozorovatelé se však obávají, že ekonomické vyhlídky v Číně by se mohly výrazně zhoršit, zejména s rozšířením omikronu, protože vládní strategie zadržování by mohla dosáhnout svých limitů kvůli snadněji přenosné variantě koronaviru. Minulou neděli byly první místní případy omikronu v Číně detekovány v přístavním městě Tchien-ťin, krátce poté následovaly další případy v přístavním městě Ta-lien a ve východočínském An-jangu.

Lokální ohniska varianty delta se nahromadila již předem, z nichž některá měla vážný dopad na ekonomickou aktivitu v postižených městech a regionech. Továrny musely dočasně ukončit provoz a byly narušeny dodavatelské řetězce. Přední virologové, včetně Christiana Drostena, se kvůli vysoce infekční variantě omikron už týdny obávají Číny. „Vakcína, která tam byla použita, je proti této variantě slabá. To je skutečné nebezpečí i pro globální ekonomiku,“ řekl šéf virologie na berlínské univerzitní nemocnici Charité v rozhovoru pro Süddeutsche Zeitung. A virolog Alexander Kekulé v úterý tohoto týdne zdůraznil, že mezinárodní experti v současné době nevidí pro Čínu žádné rozumné východisko. Panuje obava, že omikronová vlna se „masivně převalí přes Čínu,“ řekl. Se strategií sledování a karantény nelze novou koronovou variantu zastavit. Pokud by přísná čínská strategie nulového šíření covid-19 skutečně selhala, chaos v dodavatelském řetězci se ve srovnání s dneškem pravděpodobně ještě prohloubí. Odborníci z banky HSBC již hovoří o „matce všech šoků v dodavatelském řetězci“. Vzhledem k přísné reakci čínských úřadů a bezprecedentní rychlosti šíření omikronu pravděpodobně zůstanou uzavřené přístavní terminály v Číně v blízké budoucnosti problémem – s odpovídajícími dopady na časy námořní přepravy. Konečně, již existující problémy by se mohly ještě více zhoršit.

Od vypuknutí korony také nedošlo ke komplexní reorganizaci dodavatelských řetězců. Místo toho některé společnosti zvýšily své skladové prostory a počet svých dodavatelů. Podle výzkumníků z institutu Ifo není zejména pro střední podniky často snadné diverzifikovat své dodavatelské vztahy. Často je pro ně spojeno s poměrně velkým úsilím navazovat a koordinovat obchodní vztahy s několika zahraničními dodavateli. Němečtí výrobci v Číně již zřetelně pociťují dopady vlny omikronu. Šéf čínské automobilky koncernu Volkswagen Stephan Wöllenstein se v úterý obával první epidemie omikronu v Číně ve městě Tchien-ťin v sousedství Pekingu a možných dalších blokací. V Tchrin-ťinu musel závod VW dočasně zastavit výrobu. Zákazy vycházení nebo zastavení výroby často přicházejí přes noc, což znamená, že dodavatelské řetězce musí být upraveny. Ale také rychle prošly. "Může však nastat celá řada menších problémů," řekl Stephan Wöllenstein. Kvůli omezením vstupu a nucené třítýdenní karanténě v Číně je také obtížné přivést do země zahraniční kvalifikované pracovníky. "Stále je potřeba a žádoucí minimum mezinárodních odborníků," řekl Stephan Wöllenstein. Je to však obtížné motivovat profesionály, aby odjeli do Číny – zvláště pokud mají také děti. "Průmysl trpí."

Již v letech 2018 a 2019 obchodní válka mezi USA a Čínou upozornila manažery dodavatelských řetězců na slabiny v jejich globalizovaných dodavatelských řetězcích. Nejpozději s příštím šokem v dodavatelském řetězci by se mohlo stále více zaměřit na téma odolnosti dodavatelského řetězce – stejně jako na přístup více regionálně orientované výroby.

SSL ČR
Foto: China Internet Information Center
spinner