18.9. – Od včerejška zastává pozici vedoucího oddělení industriálních nemovitostí v české pobočce JLL David Vais. Do JLL přichází ze společnosti CTP Invest, kde působil přes čtyři roky na pozici Senior Business Development manažera pro Českou a Slovenskou republiku.
Spedice, logistika
17.9. – Vlaky vypravené po železniční vlečce ze stáčírny Karlovarských minerálních vod (KMV) v Kyselce na Karlovarsku nahradily za šest let už 11 500 kamionů. Dnes vyjel na 470 kilometrů dlouhou cestu na Moravu už 500. vlak. Výrobce minerálních vod díky obnově vlečky výrazně snížil dopravu po silnici, řekl novinářům mediální zástupce KMV Pavel Novák.
14.9. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Mýtné je požadováno v SRN již pro vozidla od 3,5 tuny. Výbor pro životní prostředí Spolkové rady přichází s tímto požadavkem. Také autobusy by měly být zahrnuty pod mýtné pro spolkové dálkové silnice.Nejde údajně jen o zvýšení příjmů pro infrastrukturu těchto komunikací. Má jít o naplňování cíle převodu dopravy ze silnic na železnici. Závěrečná doporučení výborů pro životní prostředí, dopravu a hospodářství bude Spolková rada diskutovat v blízké době. Výbor pro životní prostředí považuje za nezbytné, aby se mýtné z nákladních vozidel rozšířilo rovněž na nižší stupně komunikací, tedy na okresní a krajské sítě. Jde o vytvoření stejných životních podmínek na celém území státu. Výbory pro dopravu a životní prostředí vítají osvobození od mýtného pro elektrická nákladní auta. Ovšem spatřují v tom znevýhodnění železnice. Proto požadují ulehčení na drážní straně. Dále výbory pro dopravu a pro hospodářství požadují změnu v zákoně o mýtném na dálkových silnicích tak, aby se mýtné vztahovalo rovněž dopravy zemědělských podniků. A konečně výbor pro životní prostředí ještě požaduje vyšší sazby mýtného za hlukové zatížení v noci.
14.9. – Skupina GEFCO dokončila akvizici společnosti GLT, která se specializuje na přepravu mezi Evropou a Marokem. O akvizici společnost GEFCO informovala letos v lednu, převzetí následně schválil Evropský regulační úřad.
Prologis zahájil stavbu první logistické budovy projektované pomocí BIM ve střední a východní Evropě
11.9. – Prologis zahájil výstavbu nové spekulativní budovy s plochou 10 000 metrů čtverečních v maďarském Prologis Park Budapest-Harbor. Její dokončení je naplánováno na první čtvrtletí příštího roku, tedy již za šest měsíců po začátku výstavby.
5.9. – Když dnes dodavatelé mladoboleslavské automobilky hledají v blízkém okolí hlavního závodu volné skladové či výrobní prostory, mají omezené možnosti. Jednu z posledních lokalit nabízí park P3 Mladá Boleslav, kde je aktuálně k dispozici přes 20 000 metrů čtverečních pro výstavbu na míru.
5.9. – Balíkový přepravce GLS na konci srpna otevřel nová depa ve středočeském Novém Strašecí a v Boršicích nedaleko Uherského Hradiště. Do těchto regionů, kde kvalitní pokrytí balíkovými službami doposud chybělo, přichází GLS jako první. Celkem GLS v Česku provozuje 22 dep a letos chce navýšit kapacitu sítě o 30 procent.
3.9. – Trh vybavení pro intralogistiku by mohl do roku 2024 dosáhnout hodnoty 190 miliard USD. Uvádí to nejnovější výzkumná zpráva společnosti Global Market Insights.
3.9. – Míra transparentnosti na trhu s nemovitostmi se celosvětově pomalu, ale stabilně zlepšuje. Důvodem je stále větší podíl nových technologií a také zpřísňování nových reforem a předpisů. Vyplývá to z aktuálního žebříčku Global Real Estate Transparency (GRETI) společností JLL a LaSalle Investment Management, který pokrývá sto trhů komerčních nemovitostí a na základě 186 faktorů sleduje jejich transparentnost.
31.8. – LOGISTIKA – Brazílie trpí krádežemi zásilek. Zloději zde dělají poskytovatelům logistických služeb a jejich příkazcům život stále obtížnějším. Protože problém krádeží zásilek dostává stále větší rozměr. Uvádí to Společenstvo dopravní bezpečnosti TAPA ve svém dopise členům. Podle něj musela řada spedic středního stavu ohlásit platební neschopnost. Pojišťovny nechtějí některé trasy vůbec pojišťovat. Logistici, kteří jsou nuceni platit vyšší pojistné prémie, a také platit další bezpečnostní pracovní síly, musí zvyšovat příplatek až k jednomu procentu hodnoty zboží, aby mohli pokrývat rostoucí náklady. S ohledem na vysoký potenciál násilností se nový personál nachází velmi těžko. Zloději se zaměřují především na region na jihovýchod od metropolí Rio de Janeiro a Saõ Paulo, kde dochází k 85 procentům případů. Zloději se především zaměřují na potraviny, cigarety, hightech- a farmaprodukty, pohonné hmoty, nápoje/alkohol, autodíly, textilie, chemikálie, osiva a hnojiva. Podle zpráv se ceny některých potravin v Riu již zdvojnásobily. V Riu bývá nákladní auto uneseno každých 50 minut. Masivnější zákroky policie v provincii Rio de Janeiro proti zlodějům snad již přinášejí první ovoce. Ve 2. čtvrtletí se zde snížil počet přepadení o 35 procent. Někteří výrobci produktů jako mobilních telefonů a léků přecházejí v dopravě na značně dražší leteckou dopravu, aby omezili rizika. Sektor high-tech zaznamenává ztráty ročně ve výši 250 milionů USD. Svaz elektroprůmyslu (Abinee) vyčíslil roční ztráty pro hospodářství země na přepočtených 8,6 miliardy €. Pro srovnání: krádeže zásilek stojí německé hospodářství každý rok kolem 2,2 miliardy €.