Informatika

Seminář Galileo

Na vývoji aplikací pro Galileo spolupracuje šest českých firem

PRAHA (28.3.) – Šest českých firem a vědeckých pracovišť spolupracuje na projektech využívajících satelitní signál evropského navigačního systému Galileo. Vznikají tak například levnější satelitní jednotky pro placení kamionového mýtného, na nichž spolupracuje ČVUT. Na vývoji přijímače pro signál ze satelitů Galilea se zase podílí Ústav fyziky atmosféry při Akademii věd. Uvedlo to ministerstvo dopravy, které v Česku vesmírné aktivity zastřešuje.

Elektronické mýto

Senát preferuje satelitní systém pro výběr mýtného

PRAHA (14.3.) – Horní komora českého parlamentu, Senát, preferuje pro budoucí výběr mýtného na silnicích a dálnicích satelitní systém. Uvedl to ve svém stanovisku k evropskému dokumentu o zavádění evropské služby elektronického mýtného.

Prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc. (VŠB Ostrava) pro DN

Superpočítač je jako milionová bankovka

V polovině ledna byl v Ostravě položen základní kámen Centra IT4Inovations, v němž bude zanedlouho instalován jeden z nejvýkonnějších počítačů světa. K čemu bude ostravský „superpočítač“ sloužit a jak postupuje jeho budování, nám přiblížil rektor VŠB Technické univerzity Ostrava prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc.

Výzkum BCI

Výpadky IT ohrožují kvalitu logistických služeb

Tři ze čtyř podniků zaznamenaly letos alespoň jedno narušení dodavatelského řetězce. Za nejčastější důvody selhání logistiky jich nejvíce označilo výpadky informačních technologií nebo telekomunikačních služeb, nepřízeň počasí a selhání outsourcovaných služeb. To jsou hlavní výsledky výzkumu britského institutu BCI (Business Continuity Institute), který podporují institut CIPS (Chartered Institute of Purchasing & Supply), pojišťovna Zurich Insurance Group a logistická společnost DHL Supply Chain. O výsledcích výzkumu informovala v listopadu DHL.

Dopravní telematika

Projekt RODOS využije ostravský superpočítač pro dopravu

Česká dopravní infrastruktura čelí náporu mobility osob a zboží, ale nejen z důvodu omezených finančních zdrojů nelze její kapacitu snadno a rychle rozšiřovat. Pomoci by mohly nové způsoby, jak dopravu účinně monitorovat, modelovat, řídit a zpoplatnit. Tak náročný úkol je ovšem nutné řešit nejmodernějšími postupy s využitím nejlepších dostupných technologií a v souladu s potřebami českého hospodářství. Významnou roli by v něm měl sehrát nový projekt Centra pro ROzvoj DOpravních Systémů – RODOS, který na sebe upozornil během říjnového světového kongresu ITS ve Vídni (viz DN 47/12).

Systém eCall

Komise předložila legislativní návrh k systému eCall

Evropská komise na konci listopadu konečně představila první legislativní návrh k zavedení systému tísňového volání eCall, který v případě nehody sám zavolá pomoc prostřednictvím linky 112 a záchranářům pošle souřadnice havarovaného vozu přes GPS, včetně údajů o počtu připoutaných pasažérů.

Světový kongres ITS

SDT chce v roce 2016 nebo 2017 v Praze hostit Evropský kongres ITS

Po třech letech se letos do Evropy vrátila největší světová událost oboru telematiky a inteligentních dopravních systémů (ITS). Světový kongres ITS a doprovodný veletrh na konci října hostilo rakouské hlavní město. Blízkosti Vídně využili i členové českého Sdružení dopravní telematiky (SDT), aby se zviditelnili na nejvyšší mezinárodní úrovni. Celkem se veletrhu zúčastnilo deset českých společností. Získané zkušenosti by SDT podle viceprezidenta Ing. Romana Srpa chtělo zúročit v roce 2016 nebo 2017, kdy hodlá do Prahy přilákat evropskou verzi kongresu ITS.

Ministerstvo dopravy/ESA

ČR navýšila svůj podíl na kosmických aktivitách

PRAHA (27.11.) – Delegace ČR vedená ministrem dopravy Pavlem Dobešem úspěšně završila účast na jednání Rady Evropské kosmické agentury (ESA) na ministerské úrovni, která se konala ve dnech 20. a 21. listopadu 2012 v italské Neapoli. V souladu s usnesením vlády zde ČR navýšila svůj podíl na aktivitách ESA, což přinese významné prorůstové efekty pro národní hospodářství.

Galileo

Pražská centrála systému Galileo zahájila provoz

V Praze bylo minulý týden slavnostně otevřeno ústředí Agentury pro evropský globální navigační satelitní systém GNSS (GSA). Završilo se tak šestileté úsilí České republiky o přesun administrativního centra navigačního systému z Bruselu do Prahy.

Sídlo GSA v Praze

Systém Galileo začne sloužit veřejnosti zřejmě v roce 2014

PRAHA (6.9.) – Pravděpodobně v roce 2014 bude možné začít využívat první tři služby (otevřená služba, veřejná regulovaná služba a služba pátrání a záchrany) nového navigačního systému Galileo. Při slavnostním otevření sídla Agentury pro evropský globální navigační satelitní systém GNSS (GSA) v Praze to řekl místopředseda Evropské komise pro průmysl a podnikání Antonio Tajani.

spinner