​Continental implemenuje privátní síť 5G od T-Mobilu pro rychlejší komunikaci mezi roboty

​Continental implemenuje privátní síť 5G od T-Mobilu pro rychlejší komunikaci mezi roboty

20.6. – Společnost Continental Automotive v Brandýse nad Labem, modelový závod pro digitalizaci a automatizaci, ve svém areálu implementuje privátní síť 5G, jejíž nasazení značně urychlí komunikaci mezi jejich roboty a usnadní provoz autonomních vozidel. Ve výrobním závodu vytvoří T-Mobile prostřednictvím sítě 5G bezpečné homogenní prostředí s výrazně nižší latencí a více možnostmi propojení jejich zařízení. Celkem plánuje závod připojit v rámci nové sítě více než tisíc zařízení a senzorů. Signál sítě pokrývající 5000 metrů čtverečních výrobní plochy zajistí osm přístupových bodů (radio dots) sítě 5G.

Sítě 5G jako katalyzátor digitalizace

„Začínáme využívat předností privátní sítě 5G v našem závodě, protože víme, že to je nezbytná podmínka pro přechod na plně digitální firmu v rámci konceptu Průmysl 4.0. Postupně budeme do této sítě připojovat další a další roboty, senzory a další prvky tak, abychom maximálně využili jejích předností, které nám přinesou vyšší efektivitu výroby, omezí odstávky z důvodu nečekaných poruch zařízení a větší přehled o celém výrobním řetězci,“ upřesnil Jakub Hamerník, vedoucí týmu Smart Automation.

V České republice získali telekomunikační operátoři licence k provozování sítí 5G v roce 2020 a záhy začali budovat pilotní sítě a postupně rozšiřují jejich pokrytí. Do průmyslového odvětví přináší síť 5G velký potenciál, a to především díky naprosto bezkonkurenčním parametrům nejen s ohledem na rychlost stahování a odesílání dat, ale také rychlost odezvy a šíři pásma či počet připojených zařízení. T-Mobile se dlouhodobě specializuje na privátní sítě 5G pro český průmysl i univerzity a investoval do nich desítky milionů korun.

„Společnost Continental si nás vybrala nejen jako dodavatele privátní sítě 5G, ale stali jsme se i jedním z partnerů pro digitalizaci výroby. T-Mobile bude pomáhat společnosti Continental s implementací jednotlivých řešení využívajících výhod sítě páté generace. V prvním kroku bude privátní síť nasazena pro získávání dat z výrobních strojů, řešení s využitím rozšířené reality pro zaškolování nových pracovníků. V další fázi pomůže síť 5G s využitím autonomních vozíků a strojového vidění,“ vysvětlil Luboš Lukasík, ředitel divize T-Business ve společnosti T-Mobile Czech Republic.

Stále o krok napřed

V brandýském Continentalu pokračují v transformaci s cílem stát se modelovým plně digitálním závodem. Pro zavedení a provoz privátní sítě 5G je možné využít služeb operátora podobných sítí, v případě Continentalu je jím společnost T-Mobile. Ten umístí vysílače a další technologie, které nadále spravuje a udržuje podle potřeb zákazníka. „Vybrali jsme T-Mobile, protože potřebujeme spolehlivého partnera, který zajistí neustálý dohled nad naší sítí, protože jde de facto o nervový systém naší firmy. Prakticky všechna nová výrobní zařízení jsou už propojena v rámci takzvaného internetu věcí (IoT) a nejen že předávají data do firemních informačních systémů, ale mnohdy už komunikují i mezi sebou navzájem,“ uvedl Jakub Hamerník.

Větší propojení výrobních zařízení, ale i třeba autonomních vozidel pohybujících se po průmyslovém areálu zvýší efektivitu i bezpečnost. Díky nízké latenci umožní tamním zaměstnancům také dlouhodobější práci v prostředí rozšířené či virtuální reality, kterou v Continentalu v Brandýse nad Labem často využívají. V praxi to tedy může vypadat tak, že místní technik může spolupracovat s kolegou v jiném závodě společnosti prakticky kdekoli na světě. Obdobně poslouží firemní síť 5G také pro úsporu nákladů a času při školení pracovníků či prediktivní údržbě, kdy včas zamezí potenciálním závadám a tím předejde i omezení standardního provozu jejich výrobních linek.

O společnosti Continental

Continental AG je inovátorem v oblasti technologií a služeb, jimiž usiluje o udržitelnou a propojenou mobilitu lidí a jejich zboží. Technologická společnost založená v roce 1871 nabízí bezpečná, efektivní, inteligentní, a především cenově dostupná řešení pro vozidla, stroje, dopravu i přepravu. V roce 2021 Continental vygeneroval tržby ve výši 33,8 miliardy EUR a v současnosti zaměstnává více než 190 lidí v 58 různých zemích a trzích. Dne 8. října 2021 společnost oslavila 150. výročí svého založení.

Continental v Brandýse nad Labem

Kořeny brandýského závodu Continental Automotive sahají až k národnímu podniku PAL. V roce 1998 se výroba z původních pražských prostor přesunula do nově postavené budovy v Brandýse nad Labem. V současné době je brandýský závod předním dodavatelem elektroniky pro široké spektrum výrobců automobilů po celém světě. Ve výrobkovém portfoliu najdeme velkoformátové displejové řešení, palubní přístroje, multimediální systémy, ovládací panely klimatizací, autorádia, displeje středových panelů, vysoce výkonné počítače, ale i telematiku a connectivity boxy s funkcí eCall. V Brandýse dnes pracuje více než 2 800 zaměstnanců.

(lan)

Foto: Continental

spinner