Thomayerova nemocnice díky EPC projektu od ČEZ ESCO ušetřila 7,5 milionu korun
Polovinu úspor přináší nemocnici výměna osvětlení za úsporná LED svítidla, které snížila spotřebu o 60 % ve srovnání s předchozími typy. Pro teplotní komfort je klíčová instalace pokročilého systému regulace vytápění jednotlivých místností podle způsobu či času využití. Každá místnost si tak automaticky řídí dodávku tepla podle vlastní okamžité potřeby nezávisle na ostatních prostorách. V pokojích, sesternách či ambulancích lze udržovat vyšší teplotu než na chodbách, toaletách či schodištích – vždy s ohledem na vnitřní komfort a rozumnou spotřebu energie.
„Projekt EPC, který se u nás budoval za plného provozu bez zásadního omezení péče, je bezesporu jedním z největších projektů v historii naší nemocnice. Od pacientů i zaměstnanců máme velmi pozitivní zpětnou vazbu na vyšší tepelný komfort a celkově příjemné prostředí. Významné jsou i finanční prostředky, které díky projektu energetických úspor šetříme, a které můžeme následně investovat do ještě kvalitnější zdravotní péče. I proto kolegům z ostatních nemocnic tyto EPC projekty určitě doporučuji,“ řekl ředitel Fakultní Thomayerovy nemocnice Zdeněk Beneš.
Nemocniční areály, stejně jako objekty v majetku měst a krajů tvoří významnou část úspěšných EPC projektů, jen ENESA jich realizovala více než sedm desítek s celkovou garantovanou úsporou nákladů na energie za 2,5 mld. korun. Za poslední roky její projekty pomáhají šetřit energie např. v Oblastní nemocnici Mladá Boleslav, v jihlavské, karlovarské či českolipské nemocnici, ale i v areálech kolejí a menz ČVUT, v Kongresovém centru Praha nebo Národním divadle.
„Nemocnice jsou z podstaty energeticky velmi náročné objekty s nepřetržitým provozem. Řada z nich je navíc v desítky let starých nebo památkově chráněných objektech, které jsou z dnešního pohledu energetiky velmi nehospodárné. Na příkladu Thomayerovy nemocnice je vidět, že EPC jdou ve spolupráci s památkáři realizovat i tam, kde je nutné zachovat historický ráz a architektonické a technické prvky původní stavby. Spolu s našimi partnerskými firmami jsme navíc dokázali EPC udělat bez většího narušení chodu nemocnice, což považuji za velkou přidanou hodnotu,“ uvedl generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.
Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) patří mezi tradiční a největší zdravotnická zařízení v ČR. Zřizovatelem je Ministerstvo zdravotnictví ČR. Historie nemocnice se začala psát již v roce 1928, kdy byla slavnostně otevřena u příležitosti 10. výročí založení první Československé republiky. V té době ještě jako Masarykovy domovy. a nyní zajišťuje zdravotní péči pro jednu z největších spádových oblastí v Praze. Ta zahrnuje MČ Prahy 4 a část Středočeského kraje. Zajišťuje zároveň specializovanou léčbu v mnoha oborech pro pacienty z celé ČR. Ve FTN pracuje téměř 2700 zaměstnanců. FTN má celkem 13 klinik a více než 1 000 lůžek. Více na www.ftn.cz
ČEZ ESCO (Energy Service Company) je dceřiná společnost
ČEZ, která se zaměřuje na služby související s moderní energetikou,
dekarbonizací a snižováním klimatické stopy pro průmyslové zákazníky,
obce
a instituce. Jde například o energetické audity a energetické poradenství,
výstavbu a provoz kogeneračních jednotek, zavádění systémů měření,
renovaci teplárenských soustav a instalaci fotovoltaických elektráren. ČEZ
ESCO je také dodavatelem služeb souvisejících s veřejnou a firemní
elektromobilitou. Zajišťuje
i dodávky elektřiny, plynu a tepla, výkup elektřiny, obchodování
s emisními povolenkami, provoz energetických zařízení a jejich servis. Má
2 200 zaměstnanců. Mezi jeho dceřiné společnosti patří AirPlus, AZ
KLIMA, ČEZ Energo, ENESA, EP Rožnov, HORMEN nebo KART. Více na www.cezesco.cz
ENESA je zkušeným a úspěšným dodavatelem energetických staveb a lídrem na trhu poskytovatelů energetických služeb se zárukou úspor. Jen v loňském roce ušetřila svým zákazníkům energii za více než 400 mil. korun. Od roku 2005 realizovala celkem 64 EPC projektů, které byly oceněny v řadě soutěží: Chytré město 2021 (Dětská léčebna se speleoterapií v Ostrově u Macochy), Chytré město 2020 (EPC projekt v ČVUT), Český energetický a ekologický projekt 2019 (EPC v Kongresovém centru Praha), Výjimečný EPC projekt 2019 (město Písek) a Nejlepší evropský projekt energetických služeb 2014 (EPC v jihlavské nemocnici). EPC projekty společnosti ENESA snížily uhlíkovou stopu v celkem 526 objektech či areálech o 383 000 tun CO2. ENESA je zakládajícím členem Asociace poskytovatelů energetických služeb, které také předsedá. Od prosince 2015 je součástí ČEZ ESCO. Více o ENESA a.s. na www.enesa.cz.
(red)
Foto: ČEZ