​Práce na studii implementace 5G mezi Brnem a Bratislavou mohou začít, SŽ vybrala zhotovitele

​Práce na studii implementace 5G mezi Brnem a Bratislavou mohou začít, SŽ vybrala zhotovitele

7.12. - Správa železnic hledá možnosti, jak využívat ke komunikaci s dopravci moderní technologie 5G a FRMCS. Implementaci celého systému v přeshraničním úseku z Brna do Bratislavy bude řešit studie, jejímž zhotovitelem se stala společnost SUDOP Praha. Cena zakázky dosahuje 576 tisíc eur, tedy přibližně 14 milionů korun. Součástí dokumentu bude i ekonomické hodnocení celého projektu. Realizace prací přinese rovněž zlepšení kvality hlasových a datových služeb pro cestující na železničních koridorech.

Výstavba infrastruktury pro 5G je pro železnici důležitá s ohledem na plánované rádiové systémy pro řízení dopravy. Současná síť GSM-R bude v budoucnu nahrazena standardem FRMCS (Future railway mobile communication system), který je postaven na technologii 5G.

Studie bude zpracována ve spolupráci se společností Železnice Slovenskej republiky v rámci spolupráce potvrzené konsorciální smlouvou z července loňského roku. Grantovou dohodu projektu s názvem Studie implementace 5G/FRMCS na železničním koridoru Brno (CZ) – Bratislava (SK) uzavřela Správa železnic před rokem s agenturou HaDEA (European Health and Digital Executive Agency).

Projekt je spolufinancován Evropskou unií z Nástroje pro propojení Evropy CEF Digital. Způsobilé výdaje činí 600 000 eur, z toho polovinu tvoří dotace.

(lan)

Ilustrační foto: LAN

spinner