​Nové možnosti sledování přeprav pro zákazníky ČD Cargo

​Nové možnosti sledování přeprav pro zákazníky ČD Cargo

Digitalizaci a elektronizaci věnuje akciová společnost ČD Cargo značnou pozornost. Jednou z oblastí, na kterou se zaměřujeme, je zkvalitňování komunikace se zákazníky a zlepšování jejich informovanosti. V letošním roce jsme tak pro naše zákazníky připravili několik novinek, které jak doufáme, přinesou kvalitnější informace v oblasti sledování přeprav a objednávek prázdných vozů.

Ne snad, že by zákazníci tyto informace neměli k dispozici, využívali portlet Data a dotazy v rámci našeho zákaznického portálu EROZA, nový portlet Sledování je však přehlednější a jeho obsluha jednodušší.

Od 1. června 2022 jsme pro všechny registrované zákazníky spustili portlet Sledování, jehož prostřednictvím se mohou jednoduchým způsobem dozvědět, kde je jejich zásilka nebo prázdný vůz k nakládce, zjednodušeně jak se realizuje Objednávka. Novinkou je informace o předpokládaném příjezdu do cílové stanice. Zobrazení daných informací je vázáno na roli daného zákazníka (objednatel, odesílatel, příjemce, plátce), informace jsou dostupné buď v mapě, či v přehledné tabulce. V obou pohledech je možné používat filtry s širokou škálou parametrů, které umožňují vyhledávání konkrétní Objednávky. Vyhledávat lze samozřejmě i přes konkrétní číslo železničního nákladního vozu. Všechny údaje je rovněž možné exportovat například do excelu. Ke každé konkrétní Objednávce pak jsou k dispozici detailní informace. Ty jsou členěny do pěti logických celků (Souhrn, Vozy, Adresy, Stanice, Zboží). K dispozici jsou tak úplné informace o dané Objednávce. Nutno dodat, že Informace v rámci tohoto portletu jsou poskytovány zdarma.

To ale není vše. Jako jeden z prvních železničních nákladních dopravců jsme pro naše zákazníky připravili další revoluční možnost, jak sledovat Objednávky. A to prostřednictvím mobilní aplikace ČDCgo. Přihlášení do aplikace je stejné jako do zákaznického portálu EROZA. Zákazníci zde doslova za několik sekund získají přehled o svých Objednávkách. Uvidí stav konkrétní Objednávky a její přesnou polohu na mapě. Konkrétní Objednávku mohou registrovaní zákazníci navíc jednoduše sdílet s kolegy či zákazníky, kteří nemají přihlašovací údaje. Samozřejmostí je podpora jazykových mutací. Aktuálně je aplikace lokalizovaná kromě češtiny do angličtiny a němčiny. Veškeré informace o nové aplikaci jsou dostupné na webových stránkách https://www.cdcargo.cz/cdcgo. Aplikace je ke stažení od začátku července 2022 na Apple Strore a Google Play zcela zdarma.

Abychom se však jen nechlubili, je nutné zmínit, že data poskytovaná portletem Sledování a mobilní aplikací ČDCgo mají v tuto chvíli některá drobná omezení týkající se dovozových zásilek. Aktuálně jsme totiž bohužel závislí na partnerech, kteří nám zásilky a vozy předávají a v některých případech nemáme k dispozici taková data v takové kvalitě, abychom je zákazníkům poskytli. Ale jedna z oblastí, na kterou se v průběhu roku 2022 zaměříme, je kromě dalšího zvýšení uživatelského komfortu i kvalita dat, takže předpokládáme postupné zlepšení.

Ing. Luděk Ehrenberger

Foto: ČD Cargo

spinner