​Firma JHMD se odvolala proti tomu, že jí Drážní úřad odebral licenci

​Firma JHMD se odvolala proti tomu, že jí Drážní úřad odebral licenci

3.2. - Firma Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) se odvolala proti rozhodnutí Drážního úřadu, který jí odebral licenci k provozování drážní dopravy. Firma vedle jiného argumentuje tím, že o licenci by měl úřad rozhodnout až poté, co věřitelé posoudí možnou reorganizaci. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Firma JHMD je od loňského října v úpadku. Provoz vlaků v říjnu zastavila, protože nemá potřebná povolení. JHMD podle přehledu pohledávek dluží kolem 300 milionů korun. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku.

Firma nyní nemůže vlaky provozovat. Drážní úřad jí odebral licenci k provozování drážní dopravy s odkazem na to, že firma je finančně nezpůsobilá. Firma také nemá osvědčení o bezpečnosti dopravce a o bezpečnosti dráhy.

"Drážní úřad jako správní orgán rozhodl sice formálně podle doslovného znění zákona, avšak aniž by při jeho aplikaci postupoval v rámci jeho smyslu a účelu. Účastník řízení (JHMD) je přesvědčen, že předmětem právní regulace železniční dopravy na území České republiky patrně není zajistit způsob, jak může být kdykoli jakákoli železniční společnost jednoduše zlikvidována ze strany státní moci tím, že jí není jednou složkou státu hrazena provedená služba, přičemž následně je jí jinou složkou státu znemožněna činnost formalistickým přístupem k výkladu zákona o dráhách," uvedla firma v odvolání. Jako argument uvedla i to, že Kraj Vysočina jí dlouhodobě nehradí za služby, což ale Kraj Vysočina odmítá.

Podle JHMD by měl Drážní úřad rozhodnout o zrušení licence až ve chvíli, kdy věřitelé posoudí reorganizační návrh společnosti. Reorganizací firmy se bude muset znovu zabývat Krajský soud v Českých Budějovicích. Vrchní soud v Praze vyhověl firemnímu odvolání. JHMD tak znovu může nakládat s majetkem. Reorganizační návrh firmy soudkyně českobudějovického soudu Pavlína Glaser Hrůzová loni zamítla, podle ní jím firma sledovala nepoctivý záměr. JHMD se ale odvolala a Vrchní soud v Praze jí vyhověl. Tento soud také vyhověl námitce firmy, že soudkyně Glaser Hrůzová je podjatá. Soudkyni vyloučil z rozhodování o insolvenci firmy.

Firma na sebe podala insolvenční návrh v září 2022. Ke konci června měla 140 věřitelů, dlužila 160,7 milionu korun. Společnost nemá na splácení dluhů. Argumentuje tím, že jí Kraj Vysočina neplatí poplatek za použití dopravní cesty. Kraj Vysočina to odmítá, uvádí, že postupuje podle platné smlouvy. Náhradní autobusovou dopravu v místě úzkokolejky zajistily Jihočeský kraj a Kraj Vysočina. Provoz podniku je podle insolvenční správkyně dlouhodobě ztrátový. Situaci by podle firmy změnilo uspokojení pohledávky 108 milionů korun za Krajem Vysočina.

JHMD vlastní a provozuje úzkokolejky z Jindřichova Hradce do Obrataně a do Nové Bystřice. Provoz na novobystřické trati začal 1. listopadu 1897. Vlaky v minulých letech podle staršího vyjádření firmy přepravily ročně zhruba 400.000 cestujících. Dvě třetiny tratí jsou na území jižních Čech.

(čtk)

Ilustrační foto: JHMD

spinner