Vydání 25/2023

Vydání DN č. 25 - 26

Výběr článků z DN 25 – 26 přineseme 11. ledna.

(red)

Zdeněk Zajíček (HK ČR): Česko je dnes na křižovatce, potřebuje vizi pro další směřování

Česká ekonomika v současné době stagnuje, snižuje se kupní síla a důsledky pociťují jak výrobní a obchodní společnosti, tak dopravci a logistické firmy. O vyjádření, co je nyní nejvíce zapotřebí pro zlepšení této situace, jsme pořádali prezidenta Hospodářské komory Zdeňka Zajíčka.

Co přinesl listopad v dopravě a logistice

Jako obdivovatele humoru Divadla Járy Cimrmana mne mimo jiné v dále uvedené záležitosti napadá slavná replika: „Spočítal jsem to dobře, jen jsem to zapomněl vynásobit dvěma. Výpočet je správně, jen tam falíruje to násobení…“

ViT Logistics a DIMOTRANS spouští sběrnou linku z Lyonu

Společnost ViT Logistics, zaměřená na mezinárodní sběrné služby, ve spolupráci s francouzskaým spedičním partnerem firmou DIMOTRANS spouští od 1. prosince pravidelnou sběrnou linku z francouzského Lyonu do České republiky.

Mercedes-Benz elektrifikuje logistiku ve Wörthu

Mercedes-Benz Trucks podporuje transformaci dopravního průmyslu směrem k neutrálnímu pohonu CO2 a sází na elektrické nákladní automobily i ve svém vlastním dodavatelském řetězci.

Tatra Force e-Drive s vodíkovými články

Společnost Tatra Trucks v poslední době pracuje na několika vývojových projektech týkajících se moderních pohonných systémů pro nákladní vozy. Jedním z projektů, na kterých se podílí, je vývoj vozu Tatra Force e-Drive s vodíkovými palivovými články (FCEV – Fuel Cell Electric Vehicle), jehož prototyp byl poprvé představen na podzim v rámci konference H2 Fórum 2023.

IRU: Nejasnosti u CountEmissions EU stále přetrvávají

Mezinárodní unie silniční dopravy IRU vítá dohodu Rady o přístupu well-to-wheel (od zdroje ke kolu) pro počítání emisí v odvětví dopravy. Hlavní nejasnosti však přetrvávají v otázce, jak zacházet se subdodávkami, které jsou v silniční dopravě běžnou praxí, a kolik byrokracie a nákladů nové výpočty dopravcům přinesou.

MAN Liga pokračuje

Otevíráme nový ročník MAN Ligy – soutěže o nejefektivnějšího řidiče na tahači MAN nové generace. Soutěž je zaměřená na komplexně hospodárný způsob jízdy a intenzivní využívání nejmodernějších technologií, které trucky MAN nabízejí.

Britské úřady zakázaly reklamu na některé aerolinky

Britský regulační úřad pro reklamu ASA minulý týden zakázal reklamy leteckých společností Lufthansa, Air France‑KLM a Etihad Airways. Podle názoru úředníků vytvářely zavádějící dojem o vlivu leteckých společnV reklamách na stránkách Googlu, které se daly vidět v červenci, Lufthansa uváděla, že lidé budou s touto leteckou společností „létat udržitelněji“. Reklama společnosti Air France-KLM pak tvrdila, že se firma „zavázala chránit životní prostředí“ a pomáhá lidem „cestovat lépe a udržitelně“. Aerolinky Etihad lákaly zákazníky sloganem, že mohou prozkoumávat svět s „naprostým klidem“, a zároveň zmínily své angažmá pro ekologii.

Úřad pro reklamu uvedl, že reklamní upoutávky porušily pravidla reklamy a v této podobě se už nesmějí objevit. Úřad zkoumal všechny tři reklamy kvůli obavám, že vytvářejí zavádějící dojem ohledně vlivu leteckých společností na životní prostředí. Jeho výbor pro reklamní praxi požaduje, aby tvrzení leteckých společností o dopadech jejich působení na životní prostředí byla podložená a zdůvodněná. Podle agentury Reuters to není poprvé, co britský úřad pro regulaci reklamy rozhodl v neprospěch letecké společnosti z důvodu ochrany životního prostředí. V roce 2020 úřad ASA rozhodl, že zavádějící byly tři reklamy společnosti Ryanair.

(čtk)

Foto: Heathrow Airport

​Igor Pamič (Luka Koper): V roce 2024 hodláme investovat dalších 70 milionů eur na zvýšení kapacity

Novým zástupcem Přístavu Koper pro český a slovenský trh se stal Igor Pamič. Při této příležitosti jsme ho požádali o vyjádření, s jakými očekáváními vstupuje na novou pozici a jaké novinky Luka Koper pro své zákazníky chystá.

Hamburský Stammtisch 2023

Na konci listopadu v prostorách pivnice Malostranské besedy v Praze uspořádala pražská reprezentace Hafen Hamburg Marketing společně se společností Metrans již tradiční předvánoční setkání s významnými partnery přístavu Hamburk a českých členských firem Hafen Hamburg Marketing.

​Součástí administrativního komplexu Linde MH je nově i Linde Experience Hub

Společnost Linde Material Handling má od října ve svém sídle v Aschaffenburgu další kancelářskou budovu. Nová stavba o celkové rozloze 6 000 metrů čtverečních na šesti podlažích byla postavena v bezprostřední blízkosti stávajícího sídla. Součástí rozšířeného administrativního komplexu je nyní také Linde Experience Hub, nově vybudovaný sál o rozloze 5 500 metrů čtverečních pro účely školení a vzdělávání, prezentace výrobků a pořádání velkých i malých akcí.

ČEZ ESCO a CTP instalují fotovoltaiku na střechách hal

ČEZ ESCO a CTP, největší developer a vlastník zaměřený na udržitelnou výstavbu průmyslově-logistických nemovitostí v České republice, zahájili strategickou spolupráci v oblasti moderní energetiky a obnovitelných zdrojů. CTP chce ve spolupráci s ČEZ ESCO v následujících letech osadit střechy vybraných CTParků fotovoltaickými elektrárnami.

spinner