Vydání 12/2023

Vydání DN č. 12 - 13

15.6. – Výběr textů z DN č. 12 – 13 přineseme 13. 7.

(red)

​Námořní doprava stále dominuje a svůj význam si podrží i nadále

Postupné obnovování narušených dodavatelských řetězců, ale také menší poptávka po dopravních kapacitách doprovázená poklesem sazeb v námořní dopravě, hledání alternativních tras a snaha o větší diverzifikaci zdrojů surovin a trhů. To jsou jen některé charakteristiky současného světového obchodu a dodavatelských řetězců.

Společnost HHLA reaguje na náročné výzvy ze začátku roku

Začátek roku 2023 byl pro společnost Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) náročným obdobím v souvislosti s pokračujícím geopolitickým napětím, hospodářskými sankcemi EU a pomalejším hospodářským růstem. Tržby skupiny HHLA se v prvních třech měsících roku snížily o 5,6 procenta na 364,7 milionu EUR (v předchozím roce 386,2 milionu EUR).

​Zeptali jsme se Charlese Bakera, CEO Baltic Hub

Baltic Hub loni již podruhé v řadě odbavil více než 2 miliony TEU. Jaký výsledek očekáváte v letošním roce?

​Jan Bláha (PST CLC Mitsui‑Soko): Obliba námořní sběrné linky z Číny se dostává na předcovidovou úroveň

Situace na trhu přeprav v Evropě, ale i na celém světě, se neustále vyvíjí. Firmy na aktuální situaci reagují rozšiřováním nabídky a komplexností služeb. Nejde jen o to za co nejlepších podmínek zajistit dopravu například z Asie do Evropy, ale poptávka je současně i po doručení v rámci první a poslední míle, po zajištění veškerých celních náležitostí a rovněž po zajištění skladování.

Zeptali jsme se Ing. Jana Medvedě, zástupce generálního tajemníka a vedoucího legislativního odboru Sdružení ČESMAD Bohemia

Evropská komise v květnu představila návrh změn pravidel pro řidiče v příležitostné dopravě. Jak tento návrh hodnotíte?

Zeptali jsme se Zdeňka Radosty, jednatele společnosti Radosta CZ, s. r. o., a člena Regionální komise České Budějovice ČESMAD Bohemia

Vláda oznámila dřívější zvýšení spotřební daně z nafty, navíc v době zvýšených vstupů. Projeví se podle vás tato změna nějak na postavení českých dopravců vůči zahraniční konkurenci?

IRU slaví 75 let od svého založení

Mezinárodní unie silniční dopravy IRU zveřejnila na svém výročním zasedání v květnu v Ženevě Chartu IRU 75, ve které zdůraznila význam silniční dopravy pro společnost i ekonomiku. Zasedání se konalo v době, kdy IRU slaví 75 let od svého založení, proto název Charta IRU 75.

Zeptali jsme se Andreje Čírtka, tiskového mluvčího Czechoslovak Group

Na letošním veletrhu IDET jste představili řadu novinek v nejrůznějších segmentech. Jaká na ně byla odezva, především co se týče techniky z produkce Tatra Trucks?

Konference TAL 2023 přiblížila logistické trendy v automobilovém průmyslu

Co se skrývá za oponou Digital Factory? Odpověď hledali řečníci na 22. ročníku konference Trends in Automotive Logistics (TAL), která se konala 16. května v Plzni a přilákala téměř čtyři sta účastníků. Organizátoři akce, společnost Aimtec ve spolupráci s IHK Regensburg a DTIHK, si dali za cíl nabídnout prostor ke sdílení reálných zkušeností a ověřených postupů z digitalizačních projektů v oblasti výroby, logistiky a IT v automotive. Jaká slova skloňovali řečníci konference nejvíce? Odolnost, flexibilita a standardizace.

​Rail Business Days 2023: Ostrava se na tři dny stala centrem železnice

V Ostravě v areálu Trojhalí Karolina se ve dnech 5. až 7. června uskutečnil Mezinárodní železniční veletrh a konference Rail Business Days. Do Ostravy se tato významná akce přestěhovala z Brna, kde z důvodu stavebních prací již nebylo možné využít vlečku pro dopravu kolejových vozidel do areálu BVV.

​Společnost PPL CZ otevřela u Hradce Králové centrální překladiště

Přímo u dálnice D11 nedaleko Hradce Králové otevřela koncem května společnost PPL své dosud největší centrální překladiště. Nové centrum odbaví díky pokročilé automatizaci denně až půl milionu zásilek a přispěje tak k výraznému posílení distribuční sítě, které chce firma zužitkovat i v rámci mezinárodní přepravy. Celá stavba je energeticky šetrná a přispěje i ke snížení uhlíkové stopy jednotlivých zásilek.


spinner