​Společnost PPL CZ otevřela u Hradce Králové centrální překladiště

​Společnost PPL CZ otevřela u Hradce Králové centrální překladiště

Přímo u dálnice D11 nedaleko Hradce Králové otevřela koncem května společnost PPL své dosud největší centrální překladiště. Nové centrum odbaví díky pokročilé automatizaci denně až půl milionu zásilek a přispěje tak k výraznému posílení distribuční sítě, které chce firma zužitkovat i v rámci mezinárodní přepravy. Celá stavba je energeticky šetrná a přispěje i ke snížení uhlíkové stopy jednotlivých zásilek.

Nové centrální překladiště s rozlohou areálu 46000m2 dvojnásobně překonává dosavadní hub u středočeských Říčan. „Mám z toho nepopsatelnou radost, jelikož se jedná o další milník naší společnosti, který by nebyl možný bez neutuchající zákaznické důvěry ke službám poskytovaným skvělými pracovníky PPL. Nový hub nám otevírá řadu možností včetně rozšíření mezinárodní balíkové přepravy a zjednodušení procesů díky nejmodernějším technologiím,“ řekl Petr Horák, CEO PPL CZ. Za město Hradec Králové se slavnostního otevření zúčastnila primátorka Pavlína Springerová.

Nové logistické centrum je strategicky situované poblíž dálnice D11 nedaleko Hradce Králové a Pardubic. Nachází se mimo rezidenční zóny, aby je nezatěžovalo nadměrným provozem, ale zároveň zůstává díky blízkosti dvou krajských měst dobře dostupné pro pracovníky PPL, kterých v něm najde uplatnění více než 140. Kromě nich budou pro fungování centra klíčové také plně automatizované vysokorychlostní třídicí linky, díky nimž nové centrum dokáže odbavit až půl milionu vnitrostátních i mezinárodních zásilek denně.

„Nyní jedeme na cca 50 procent, je to pořád ještě pilotní provoz. Ten začal v Black Friday, tedy v půlce listopadu. Až pojede provoz naplno, mohlo by zde být 300 zaměstnanců,“ upřesnil Petr Horák s tím, že celková investice byla 29 milionů euro a do tří let by provoz mohl být plně využíván.

Třídicí systém s kapacitou až 20 tisíc balíků za hodinu

„Společnosti PPL jsme dodali třídicí systém postavený na dvou pásech Crossbelt SCS 1500, které dohromady odbaví až 20000 balíků za hodinu. K jeho výrobě byly použity udržitelné materiály, které jsou bezpečné pro pracovníky a nezatěžují životní prostředí. Oproti jiným technologiím navíc systém vyniká nízkou spotřebou energií. Jsme hrdí, že jej nyní spolu s PPL můžeme uvést do provozu a pozvednout tak dosavadní standard v regionu,“ řekla Magdalena Wierzbicka, zástupkyně nizozemské společnosti Vanderlande, která linky dodala. Pro PPL je nový hub zároveň důležitým krokem k dosažení klimatické neutrality.

„Tato technologie zvládne až padesátikilové zásilky, avšak v rámci našich obchodních podmínek přepravujeme zásilky do 31,5kg,“ upřesnil Petr Horák.

Důraz na udržitelnost

„Nové centrum naplňuje naši zelenou strategii v oblasti dopadů na životní prostředí a udržitelnost. Navíc zkrácením cestovních vzdáleností mezi našimi distribučními centry a zákazníky také účinně snižujeme emise CO2,“ řekl provozní ředitel PPL CZ David Voznička. Samotná budova je vybavená například nádržemi na dešťovou vodu. V následujících měsících budou instalovány nabíječky na elektromobily a střecha je do budoucna připravená pro instalaci solárních panelů.

Mobilní aplikace pro sledování zásilek

Kapacita distribuční sítě PPL dozná s novým překladištěm výrazného posílení. Zákazníci se mohou těšit na rychlejší a pohodlnější doručování jak u zásilek doručovaných na adresu, tak i u těch mířících do PPL Parcelboxů a PPL Parcelshopů. Právě ty jsou mezi spotřebiteli čím dál oblíbenější díky nižší ceně za doručení i vyšší flexibilitě – do konce roku společnost plánuje zvýšit jejich počet v ČR až na 7000. Komfort zákazníkům zajišťuje také nová aplikace mojePPL, která poskytuje dokonalý přehled o doručovaných balících i možnost snadno odesílat nové. PPL jde s dobou a reaguje na trendy 21. století nejen v e-commerce, ale na dalších úrovních, a vychází tak vstříc rostoucím požadavkům na rychlost doručování, flexibilitu i pohodlí.

Číslo jedna na trhu balíkových přeprav

Nové centrum funguje i pro mateřskou společnost DHL. „Podíl pro obě společnosti není stanoven, vždy se bavíme o tom, jestli to kapacitně dává smysl. Nicméně majorita zásilek je od zákazníků PPL,“ řekl Milan Loidl, ředitel pro obchod a marketing společnosti PPL CZ, s tím, že „pokud se bavíme jak o balíkových přepravách, tak z pohledu tržeb, jsme číslo jedna“.

Hradecké překladiště PPL CZ v číslech

Celková plocha areálu 46 165 m2 (čtyři fotbalová hřiště):

* Budova překladiště 9 249 m2

- Kanceláře 912 m2

- Zelené plochy 4 982 m2

Obsluha až 80 vozidel najednou:

- 20 vozů pro vykládku

- 50 vozů pro nakládku

- 10 jumbo můstků

* 500 000balíku denně dokáže odbavit automatizovaná třídící linka

* 140 osob obstarává provoz překladiště

* Nejefektivnější provoz díky modernímu crossbelt sorteru plně automatizovaná linka zvládne pětistranné čtení zásilek, dynamické vážení, měření a třídění:

-526 vozíků na každém sorteru, takže 1052 vozíků celkem

- rychlost linky 2,5 m/s

- kapacita třídění 20 000 balíků/h

- celková délka sorterů 850 m

(lan)

Foto: LAN

spinner