Vydání 25/2020

Ing. Petr Rožek, Ph.D.: Pandemie urychlila ve spedici a logistice již nastartované procesy

Pandemie koronaviru covid‑19, doprovázená mimo jiné zavíráním hranic, tvrdými hygienickými požadavky a dalšími změnami podmínek přepravy, postihla globální spedica logistiku plnou silou. Letošní vývoj a nejbližší perspektivy zhodnotil v rozhovoru pro Dopravní noviny Ing. Petr Rožek, Ph.D., výkonný ředitel Svazu spedice a logistiky České republiky.

Komentář: Přelom roku v dopravě

U příležitosti startu roku 2021 poinformuji o Pracovním programu Evropské komise na nadcházejících 12 měsíců a o jejím zaměření na šestero hlavních priorit. Tyto iniciativy se týkají v dopravě hlavně revize systému obchodu s emisemi (ETS), direktivy o budování infrastruktury alternativních paliv, jakož i direktivy o inteligentních dopravních systémech včetně iniciativy o multimodálním jízdenkování a kromě jiného též revize v Regulaci transevropské dopravní sítě (TEN‑T).

Nákladní vozidlo MAN TGX je nositelem titulu International Truck of the Year 2021

Nový MAN TGX je „International Truck of the Year 2021“ (ITOY). Titul ITOY je jedním z nejprestižnějších ocenění na trhu užitkových vozidel. Ve virtuálním ceremoniálu převzal Andreas Tostmann, generální ředitel společnosti MAN Truck & Bus, prestižní ocenění od prezidenta ITOY Gianenrica Griffiniho. Porota složená z odborných novinářů ocenila nový MAN TGX jako obzvláště pokročilý z hlediska komfortu jízdy, pracovních a životních podmínek, bezpečnosti, účinnosti spotřeby paliva, konektivity, inovativních služeb a filozofie ovládání a obsluhy.

ČESMAD Bohemia: Zvyšování bezpečnosti na silnicích je i pro dopravce důležitým tématem

„Dopravní firmy mají velký zájem na zvyšování bezpečnosti na silnicích. Zodpovídají za tisíce řidičů (v ČR je až 300 tisíc profesionálních řidičů) a chtějí, aby se dostali bezpečně a včas domů. Totéž platí samozřejmě i pro ostatní účastníky silničního provozu.“ Upozornil na to generální tajemník Sdružení ČESMAD Bohemia Vojtěch Hromíř.

Koncesi pro přepravu menších zásilek lze získat velice snadno

Na základě předchozího souhlasu Poslanecké sněmovny rozhodla vláda o prodloužení nouzového stavu v souvislosti s epidemií viru SARS CoV‑2 do 20. 11. 2020, následně pak byl nouzový stav prodloužen až do 12. 12. 2020. Nad postupným rozvolňováním stanovených opatření se zatím stále vznáší otazník.

Daniel Priban: Naším cílem je propojit každého s každým

Společnost TIMOCOM před dvěma roky představila cestu, po níž se hodlá ubírat – Smart Logistics System. Že toto rozhodnutí bylo správné, se naplno potvrdilo i letos během pandemie koronaviru, kdy logistické a dopravní firmy začaly v mnohem větší míře hledat nová chytrá řešení. Na co se nyní společnost TIMOCOM především zaměřuje a jaké výzvy vidí u svých zákazníků, to nám přiblížil ředitel její české pobočky Daniel Priban.

Svaz průmyslu a dopravy ČR: Dialog sociálních partnerů je klíčový i v koronavirové krizi

Kvalitní podnikatelské prostředí je základem pro růst české ekonomiky. Proto je důležitý dialog mezi zástupci zaměstnavatelů i zaměstnanců, který se odehrává v tripartitě. Její význam ještě více vzrostl v aktuální koronavirové krizi. Zástupci zaměstnanců i zaměstnavatelé v čele se Svazem průmyslu a dopravy ČR řeší s vládou například nastavení klíčových programů pomoci pro postižené obory.

P & O Ferrymasters zahájila přímé vlakové spojení z Lovosic do Rotterdamu

V polovině listopadu zahájila společnost P & O Ferrymasters multimodální spojení spojující Českou republiku s Británií. Spojení zahrnuje vlakovou dopravu mezi Lovosicemi a přístavem Europoort Rotterdam, největším v Evropě. Náklad přijíždějící do Rotterdamu lze poté odeslat prostřednictvím služeb společnosti P & O Ferries či dalších mezinárodních operátorů do několika přístavů na východním pobřeží Británie.

Valné shromáždění OSN podpořilo námořníky

Valné shromáždění OSN schválilo na začátku prosince rezoluci, v níž požádalo všechny členské státy, aby uznaly námořníky jako takzvané klíčové pracovníky. Rozhodnutí okamžitě přivítala Mezinárodní námořní organizace (IMO), která po takovémto kroku volala už dávno, o poznání hlasitěji však letos, kdy pandemie koronaviru přivedla velkou část námořníku do neúnosné situace.

spinner