Přístav Kolín

České přístavy chtějí rozšířit nákladní přístav v Kolíně

České přístavy chtějí rozšířit nákladní přístav v Kolíně

KOLÍN (5.6.) – Společnost České přístavy, a.s. chce v Kolíně rozšířit nákladní přístav. Investice za přibližně 150 až 200 milionů korun má hlavně umožnit překládání nákladů z lodí na železniční a silniční dopravu nebo náklad smontovávat, případně skladovat v depu. Firma už má vypracovanou projektovou dokumentaci a snaží se získat stavebního povolení. Potvrdil to předseda představenstva firmy Miloslav Černý. Práce by měly začít příští rok a trvat budou přibližně rok až pět let podle poptávky obchodních partnerů.

Podle Černého používají firmy lodní dopravu v ČR například na přepravu nadrozměrných nákladů nebo zemědělských produktů. Kolínský přístav by měl v konečné podobě mít až sedm hektarů, nyní se tam využívá plocha asi 1,5 hektaru. „Lodě tam teď jezdit mohou, ale potřebují tam něco naložit nebo něco vyložit na silnici a na železnici. Tak nám to předepisuje také státní plavení správa," řekl Černý. České přístavy, a.s. chtějí proto v kolínském přístavu poblíž vlakového nádraží vybudovat hlavně manipulační plochy, jaké jsou už například v přístavech v Mělníku nebo v Ústí nad Labem.

V Kolíně jim ale brání jezírko ze starého ramene Labe, které by se mělo v rámci investice přelít na jiné místo poblíž přístavu. To firmě už v minulosti zakázala Česká inspekce životního prostředí. „Nyní připravujeme po průzkumech živočichů a rostlin žádost ke krajskému úřadu, který je kompetentní, o výjimku z chráněných podmínek živočichů. Rozsah postupného přelití slepého ramene snížíme asi na polovinu," uvedl Černý.

V Kolíně by se mělo příští rok začít stavět také veřejné přístaviště. Ředitelství vodních cest plánuje v několika středočeských městech na Labi výstavbu přístavů pro deset až 16 malých rekreačních lodí. V některých městech budou navíc veřejná přístaviště pro osobní lodní dopravu, a to nejen pro lodě hotelového typu, ale i pro výletní vyhlídkové lodě.

(čtk)

spinner