Vláda dnes projedná dopravní balíček, který počítá s odklady plateb

Vláda dnes projedná dopravní balíček, který počítá s odklady plateb

30.3. - Dopravní balíček, kterým reaguje ministerstvo dopravy na současnou koronavirovou krizi, dnes projedná vláda. Opatření počítají s odkladem plateb dopravců za mýto i silniční daň, dále s posílením investic do dopravní infrastruktury či s úpravou prodeje jízdenek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček. O odklad plateb i další opatření už žádali stát dopravci.

Navýšení investic do dopravních staveb avizoval Karel Havlíček v minulém týdnu. Letošní rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) by se měl zvýšit o 6,5 miliardy na 113 miliard Kč. Podle ministra by to mělo znamenat stimul pro udržení průmyslu a zaměstnanosti v době krize. Loni měl SFDI rozpočet původně okolo 86 miliard a během roku se výdaje zvýšily na zhruba 101 miliard Kč.

O posun či zrušení mýtných plateb i odklad silniční daně už v minulých dnech žádali stát nákladní dopravci. Podle Sdružení ČESMAD Bohemia se většina dopravních firem ocitla v situaci, kdy musí zvažovat další existenci a bez státní podpory hrozí nákladní dopravě v Češku kolaps. Podnikům v posledních týdnech klesly zakázky o více než polovinu, problémy jsou také s platbami zákazníků.

Dopravci vedle opatření, které dnes projedná vláda, žádali o jednorázové dotace, pomoc s placením části mezd a odklad dalších povinných plateb.

S problémy se nyní potýkají i osobní dopravci. Počet cestujících se ve vlakových i autobusových spojích snížil na minimum, například České dráhy evidují asi desetinu dříve běžného počtu pasažérů. Dopravci proto ruší velkou část svých spojů. Aktuální situace dopravcům způsobí zřejmě až stamiliononové škody.

(čtk)

Foto: LAN

spinner