Celý obchvat Frýdku-Místku by se v omezeném provozu mohl otevřít ještě letos

Celý obchvat Frýdku-Místku by se v omezeném provozu mohl otevřít ještě letos

7.5. - Po části obchvatu Frýdku-Místku by se mělo začít jezdit už v červnu. Celý obchvat chce Ředitelství silnic dálnic (ŘSD) i přes komplikace se stavebním povolením otevřít alespoň v omezeném provozu ještě do konce letošního roku. Novinářům to včera ve Frýdku-Místku řekli ministr dopravy Martin Kupka a generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Obchvat, na který Frýdek-Místek čeká desítky let a který se od roku 2018 staví na dvě etapy, měl být podle původních plánů v provozu letos. Nejvyšší správní soud (NSS) ale letos vydal rozhodnutí, podle kterého stavební povolení pro části obchvatu nejsou pravomocná. Vyhověl stížnostem spolku Dětí Země, že v dokumentaci pro stavbu není přesně stanoveno, kdy se má měřit hluková zátěž okolí.

"Podnikáme kroky, abychom se co nejrychleji dostali znovu k pravomocnému rozhodnutí," řekl ministr. Pokud by se podle něj podařilo administrativní kroky rychle zvládnout, znamenalo by to rychlé odblokování stavby a v případě její první etapy poměrně rychlé zprovoznění.

Obchvat, který bude dlouhý 8,5 kilometru, bude součástí dálnice D48 a odvede z Frýdku-Místku tranzitní dopravu. Na jedné straně se napojí na dálnici D48 ve směru na Český Těšín a Polsko a na druhé straně na dálnice D56 od Ostravy a D48 od Olomouce. Stát už na obchvatu prostavěl tři miliardy korun, celková cena za obě etapy jsou zhruba čtyři miliardy korun.

"V současné chvíli, díky tomu, že soud nezrušil stavební povolení na některé části D56, můžeme deklarovat, že ještě do konce prvního pololetí jsme schopni de facto zprovoznit severojižní část stavby, to znamená dálnici D56 a část dálnice D48. Od Ostravy na Beskydy by se mělo jezdit už v červnu tohoto roku," řekl Radek Mátl.

Martin Kupka připomněl, že u druhé etapy obchvatu stavbaři čelí i problémům spojeným se sesuvem půdy. "Tam očekáváme, že pokud to zásadně nezkomplikuje ta administrativní záležitost, tak bychom už v letošním roce tu část zprovoznili alespoň v polovičním profilu, tak aby to mohlo lidem co nejlépe a co nejrychleji sloužit," řekl ministr.

(čtk)

Mapa: ŘSD

spinner