​EasyJet snížil roční ztrátu, dopady varianty omikron zatím nechce odhadovat

​EasyJet snížil roční ztrátu, dopady varianty omikron zatím nechce odhadovat

30.11. - Britská nízkonákladová letecká společnost easyJet snížila čistou ztrátu za finanční rok 2021 na 858 milionů liber (25,9 miliardy Kč) ze zhruba 1,1 miliardy liber v předchozím finančním roce. Dopady na hospodaření měla zejména protiepidemická omezení mezinárodních letů. Firma to uvedla ve své výsledkové zprávě a dodala, že je zatím příliš brzy na to, aby mohla posoudit dopad koronavirové varianty omikron na leteckou dopravu.

Firma předpokládá, že se kapacita vrátí na úroveň roku 2019 v jejím čtvrtém finančním čtvrtletí, tedy v létě 2022. Celkový finanční výhled ale společnost nezveřejnila. Finanční rok easyJetu končí v září.

Skupina snížila náklady a upřednostnila nejsilnější trasy. Začátek nového finančního roku je podle ní povzbudivý díky poptávce po zimních dovolených a růstu rezervací na léto. Zimu tedy easyJet nechce odepsat navzdory vzrůstající nejistotě ohledně varianty omikron.

Situace leteckých společností je v letošním roce nevyzpytatelná. V první polovině roku se zotavovaly, když se jednotlivé země v Evropě i jinde znovu otevíraly pro cestování. Pak ale začaly narůstat obavy z tempa hospodářské obnovy s tím, jak znovu sílila epidemie covidu-19.

Akcie leteckých společností v pátek prudce klesly, když se objevily zprávy o variantě omikron. Konkurenční nízkonákladová společnost Ryanair už varovala, že evropské aerolinky čeká náročný konec roku, protože míra infekce v Evropě prudce vzrostla.

(čtk)

Foto: easyJet

spinner