Airbus dál čelí protestům, francouzská vláda podpořila odbory

Airbus dál čelí protestům, francouzská vláda podpořila odbory

10.7. - Zaměstnanci evropského výrobce letadel Airbus včera opět protestovali proti plánovanému rušení pracovních míst. Francouzská vláda se připojila k požadavku odborů, aby se společnost Airbus vyhnula nucenému propouštění, informovala agentura Reuters.

Airbus minulý týden oznámil, že v důsledku koronavirové krize zruší asi 15 000 pracovních míst. To odpovídá více než deseti procentům jeho celkové pracovní síly. Snižování počtu pracovníků se má týkat především Francie a Německa.

"Neměly by tady být žádné nucené odchody," řekla včera v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Radio Classique francouzská státní tajemnice na ministerstvu hospodářství Agnes Pannierová-Runacherová. Podpořila tak požadavek francouzských i německých odborových svazů, které zastupují zaměstnance Airbusu.

Ve francouzském městě Toulouse, kde Airbus sídlí, včera proti rušení pracovních míst podle Reuters demonstrovalo několik set zaměstnanců. Ve středu jich tisíce na hodinu a půl přerušily práci v továrnách a uspořádaly protestní pochod. Byla to první stávka v Airbusu od roku 2008.

Předseda krajně levicové strany Nepodrobená Francie (LFI) Jean-Luc Mélenchon včera řekl demonstrantům, že Francie si musí udržet svou pozici v odvětví letecké techniky. Připustil nicméně, že silná poptávka, která v posledních letech podporovala produkci Airbusu, se v nejbližší době nevrátí.

Koronavirová krize vedla k drastickému omezení letecké dopravy, což snížilo poptávku po nových letadlech. "Airbus čelí nejvážnější krizi, jakou kdy toto odvětví zažilo," uvedl minulý týden šéf podniku Guillaume Faury při prezentaci plánu na snižování počtu zaměstnanců.

(čtk)

Foto: Airbus

spinner