​Dopravci letos za deset měsíců zaplatili za mýto víc než za celý loňský rok

​Dopravci letos za deset měsíců zaplatili za mýto víc než za celý loňský rok

12.11. - Dopravci za deset měsíců letošního roku zaplatili za průjezdy zpoplatněných dálnic a silnic první třídy již přes 11,8 miliardy korun, což je o 300 milionů korun více než za celý loňský rok. K růstu přispěla zejména nová struktura mýtných poplatků. Informoval o tom správce mýtného systému CzechToll. Za říjen stát za mýto utržil přes 1,24 miliardy korun, meziročně o 11,8 procenta více.

Výběr mýta letos zatím v každém měsíci překonal hranici jedné miliardy korun. Říjen je podle výše výběru třetím nejsilnějším kalendářním měsícem od začátku fungování mýtného systému v Česku v roce 2006. Rekordní je letošní březen s 1,28 miliardy korun, druhý je letošní červen.

Meziroční růst výběru mýtného v říjnu mírně zpomalil, například v září činil více než 16 procent. I tak se ovšem udržel na dvouciferném růstu. Ve srovnání s říjnem 2020 jezdilo na zpoplatněných úsecích i méně vozidel. Satelitní mýtný systém zaznamenal 92 milionů mýtných transakcí, tedy takřka o tři miliony transakcí méně než před rokem.

Na rostoucích úhradách dopravců má však letos velký vliv změna sazeb, kterou vláda schválila loni na podzim. Výše poplatků se nově počítá podle počtu náprav a hmotnosti vozidla, u znečištění je klíčová emisní norma vozu. Poplatek stoupá spolu s vyšší váhou auta a vyšším počtem náprav. Naopak se stoupající normou poplatek klesá, u vyšší emisní normy než Euro VI je nulový i pro vozidla nad 12 tun bez ohledu na počet náprav. Poplatek za znečištění ovzduší provozem se podílí na celkovém výběru mýtného přibližně devíti procenty, více než jedno procento pak připadá na poplatek za hluk z provozu. Zbylých řádově 90 procent výběru připadá na poplatky za průjezd dálnic a silnic Peníze z mýta by podle ministerstva dopravy měly být určené na omezení negativních dopadů silniční dopravy na obyvatele, kteří v okolí komunikací žijí. Typickým příkladem je stavba protihlukových stěn.

Mýtný systém funguje na více než 2400 kilometrech dálnic a silnic první třídy. Od předloňského prosince provozuje nový satelitní systém společnost CzechToll.

Ke konci června bylo v systému elektronického mýtného zaregistrováno přes 626 000 vozidel, z toho 163.000 vozů z Česka. Počet vydaných palubních jednotek dopravcům překonal 521 000 kusů.

(čtk)

Foto: LAN

spinner