12.11. – Mezinárodní unie silniční dopravy IRU zveřejnila stanovisko ke konceptu Mobilita jako služba (MaaS – Mobility as a Service). Rostoucí počet „smart cities“ neboli „chytrých měst“ s pokročilou formou digitalizace otevírá prostor pro integraci různých dopravních služeb, jako je veřejná osobní doprava, taxi, sdílené osobní vozy a kola do jednoho komplexního balíčku jednoduše přístupného přes mobilní aplikaci.
Aktuálně
12.11. – Firma Transforwarding z Českých Budějovic, která formou mezinárodní silniční sběrné služby přepravuje zásilky, chce rozšířit skladovací prostory. Transforwardin zajišťuje mezinárodní přepravu, vnitrostátní dopravu, logistiku i skladování a denně vyřídí 350 zásilek. Uvedl to řekl předseda představenstva Ladislav Průcha.
12.11. – Americký výrobce letecké techniky Boeing předpokládá, že komerční provoz jeho letadel 737 MAX bude obnoven v lednu. Včera to oznámili zástupci firmy a dodali, že již v prosinci by Boeing mohl obnovit dodávky těchto letadel zákazníkům. Provoz letadel 737 MAX byl letos v březnu přerušen po tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii.
12.11. – Společnost DACHSER slavnostně zahájila provoz svého nového logistického centra v průmyslovém parku Breisgau v německém Freiburgu. Nová pobočka o rozloze 6117 m2 zahrnuje překládkový terminál s 82 nakládacími branami a dvoupatrovou kancelářskou budovu. Společnost zde investovala cca 22 milionu EUR a vytvořila 30 nových pracovních míst.
12.11. – Z řeckého přístavu Pireus u Atén by se s pomocí čínských investic ve výši až 600 milionů EUR (15,3 miliardy Kč) měl stát největší nákladní přístav Evropy. Na plánu se včera v Aténách domluvil čínský prezident Si Ťin-pching s předsedou řecké vlády Kyriakosem Mitsotakisem. Peking investice v Řecku spojuje se svým masivním infrastrukturním projektem nové Hedvábné stezky, připomínají agentury. Pro Řecko jsou čínské peníze jednou z možných cest, jak se vymanit z vleklé ekonomické krize. Obě země se proto rozhodly svou hospodářskou spolupráci posílit.
12.11. – Ministři dopravy České republiky a Slovenska jednali včera na separátním setkání v rámci společného zasedání obou vlád o společných cílech v oblasti dopravy. Podle Vladimíra Kremlíka a Arpáda Érseka vlády obou států podporují rozvoj vysokorychlostního i konvenčního železničního spojení v regionu střední Evropy. Klíčovým tématem je také rozvoj spolupráce v oblasti autonomní mobility.
11.11. – Letošní rok bude na dopravní stavby ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) vynaloženo přes 101 miliard Kč, což je nejvíce od vzniku fondu v roce 2001. Na dnešním Žofínském fóru to řekl ředitel SFDI Zbyněk Hořelica. V příštím roce by z fondu mělo na dopravní stavby směřovat 87 miliard Kč, rozpočet se ovšem bude zřejmě v průběhu roku zvyšovat.
11.11. – Jihočeský kraj uzavřel s Českými drahami novou desetiletou smlouvu na obsluhu 14 železničních tratí. Kraj za to dopravci zaplatí přibližně sedm miliard Kč. Smlouva začne platit 15. prosince a České dráhy (ČD) na jejím základě investují do modernizace vlaků v Jihočeském kraji 1,8 miliardy Kč. Novinářům to řekli zástupci ČD a Jihočeského kraje.
11.11. – Civilní letectví bude v příštích desetiletích čelit výzvám a bezpečnostním rizikům počínaje nedostatkem pilotů přes nárůst vzdušných turbulencí a kybernetické útoky až po přeplněná letiště. Uvádí to studie průmyslové pojišťovny AGCS a americké Univerzity letectví a kosmonautiky Embry Riddle, z níž cituje agentura DPA.
8.11. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Bylo spuštěno nové týdenní lodní spojení Samskipu mezi portugalským Lisabonen a britským Tilbury, a to s s napojením na Leixöes a multimodální uzel v Rotterdamu. V Nizozemsku vzniklá skupina nasazuje od 1. listopadu charterovou loď pro 1000 TEU na pětidenní trasu Velká Británie – Portugalsko a další 4 dny na úsek Leixöes-Rotterdam.