Stávka na německé železnici skončila, provoz se podle drah daří obnovovat

Stávka na německé železnici skončila, provoz se podle drah daří obnovovat

25.8. - Stávka strojvedoucích německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) dnes podle plánu v 02:00 skončila, dráhy hlásí, že se jí daří obnovovat provoz podle běžných jízdních řádů. Protest zahájili v sobotu odpoledne strojvedoucí nákladních vlaků, v pondělí nad ránem se k nim přidali jejich kolegové z osobní dopravy.

"Stovky pracovníků v centrálách, dílnách a také palubní servis v úterý a v noci pracovaly na tom, aby mohlo být asi 860 dálkových vlaků a okolo 21.000 regionálních vlaků a vlaků městské železnice S-Bahn opět vypraveno v normálním provozu," uvedly dnes ráno dráhy DB.

Odborový svaz strojvedoucích (GDL), který tento měsíc stávkoval již podruhé, chce dosáhnout ještě letos zvýšení mezd o 1,4 procenta a v nadcházejícím roce o dalších 1,8 procenta. Požaduje také jednorázový příspěvek 600 EUR (zhruba 15 300 Kč) kvůli dopadům pandemie nemoci covid-19. DB nabízejí vyšší mzdy od roku 2022, argumentují přitom hospodářskými dopady pandemie, o příspěvku ale chtějí jednat.

Šéf GDL Claus Weselsky již varoval, že skončená stávka nemusí být poslední a že nyní bude záležet na DB, s jakou nabídkou přijde. "Můžeme stávkovat déle než teď," řekl v rozhovoru s deníkem Frankfurter Allgemeine Zeitung.

(čtk)

Foto: Deutsche Bahn

spinner