​Stávka na německé železnici opět ochromí spoje mezi Prahou a Berlínem

​Stávka na německé železnici opět ochromí spoje mezi Prahou a Berlínem

21.8. - Kvůli stávce strojvedoucích německých drah Deutsche Bahn (DB) nebudou v pondělí a v úterý vypraveny žádné přímé vlaky mezi Prahou a Berlínem. Stejně jako při stávce před týdnem budou spoje bez přestupu jezdit jen mezi českým hlavním městem a saskou metropolí Drážďany. Stávku za vyšší mzdy v sobotu odpoledne zahájí strojvedoucí nákladních vlaků, v pondělí brzy ráno se k nim přidají jejich kolegové z osobní dopravy.

DB již oznámily, že spoje do Prahy budou vyjíždět a končit v Drážďanech. Pro cestující, kteří chtějí cestovat do Berlína, nebo do německé metropole míří, to znamená nezbytnost několika přestupů. Cesta se může prodloužit až na osm hodin, což je takřka dvojnásobek jízdy bez přestupu.

Z Berlína do Prahy odjede poslední přímý vlak v neděli v 17:16, další vyjede ve středu v 5:16. Ve středu do Prahy z Berlína vlakem odcestuje německý prezident prezident Frank-Walter Steinmeier, jeho dopolední spoj by ale měl jet podle řádu, neboť to bude několik hodin po skončení stávky.

Na území Česka by provoz německá stávka ovlivnit neměla, řekl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. ČD podle něj zajistí spolu s DB provoz všech vlaků EC Berliner a Hungaria do Drážďan a z nich. Dál do Berlína a Hamburku už vlaky pokračovat nebudou. Provoz ostatních dálkových vlaků na trase Praha-Mnichov a regionálních vlaků by stávka nijak ovlivnit neměla.

Cestování během stávky DB nedoporučují. Dráhy již oznámily, že všechny jízdenky pro dálkové spoje zakoupené na pondělí až středu mohou lidé bez poplatku vrátit. Platnost jízdenek je navíc prodloužena do 4. září, cestující si v takovém případě musí termín rezervace bezplatně změnit.

(čtk)

Foto: DB

spinner