​Poplatky na obnovitelné zdroje energie pro elektrickou trakci zrušeny

​Poplatky na obnovitelné zdroje energie pro elektrickou trakci zrušeny

16.7. - Poslaneckou sněmovnou včera prošel pozměňovací návrh poslance Martina Kolovratníka, ve kterém byla kolejová doprava v elektrické trakci vyjmuta z povinnosti odvádět poplatek na OZE (poplatek na obnovitelné zdroje energie). Podle sdružení ŽESNAD.CZ se jedná o velký úspěch tohoto sdružení a vítězství celé kolejové dopravy, včetně MHD. Bezemisní dopravní prostředek tak nebude zatížen diskriminujícím poplatkem.

Novelu zákona o podporovaných zdrojích energie échválila Sněmovna a pokud projde také Senátem a svým podpisem ji stvrdí prezident, vejde v platnost. Tento krok částečně narovnává poměry mezi železniční a silniční dopravou, která již čerpá výhody díky snížené spotřební dani za naftu. Návrh tak železničním dopravcům a provozovatelům MHD pomůže kompenzovat všude avizovaný růst cen elektrické energie a umožní návrat železnice mezi konkurenceschopné způsoby přepravy zboží.

I přes odpor Ministerstva průmyslu a obchodu či Ministerstva financí, ale za podpory Ministerstva dopravy, zvedlo pro novelu ve třetím čtení ruku hned 103 přítomných poslanců a jen sedm bylo proti. „OZE bylo od založení ŽESNAD.CZ jedním z našich hlavních témat a důvodů pro založení spolku. Chceme, aby nákladní doprava na železnici byla schopna konkurovat té silniční. Zároveň se jedná o podstatně ekologičtější variantu přepravy. Toto může převážit misky vah, pokud se například potenciální zákazník rozhoduje, jak své výrobky bude transportovat,” řekl výkonný ředitel ŽESNAD.cz Oldřich Sládek.

Česká republika se tak zařadí po bok Německa a dalších zemí, které osvobodily nebo značně snížily poplatky za obnovitelné zdroje v dopravě. Schválením tohoto pozměňovacího návrhu se tak Česko přihlásilo k zodpovědnosti vůči životnímu prostředí a dalo šanci uspět ekologické dopravě ve vysoce konkurenčním prostředí.

(lan)

Foto: ČD Cargo

spinner