​Británie zaplatila Eurotunnelu za urovnání sporu 33 milionů GBP

​Británie zaplatila Eurotunnelu za urovnání sporu 33 milionů GBP

4.3. - Britská vláda zaplatila Eurotunnelu za urovnání sporu 33 milionů GBP (asi 984 milionů Kč). Firma, která provozuje železniční tunel spojující pod Lamanšským průlivem Británii s Francií, kabinet obvinila, že kvůli přípravám na brexit bez dohody tajně sjednává trajektové smlouvy s jinými společnostmi, aniž by ji oslovila. Napsal to zpravodajský server BBC.

Britské ministerstvo dopravy v prosinci uzavřelo dohody se třemi přepravními firmami, aby zajistilo dodávky léků britské Národní zdravotnické službě (NHS) a dalších životně důležitých potřeb i po brexitu. Dohoda s jednou z nich - Seaborne Freight - za 13,8 milionu GBP už byla mezitím zrušena, když se z ní stáhl irský společník. BBC krátce po jejím podpisu zjistila, že Seaborne Freight nevlastní žádné lodě a nikdy neprovozovala trajektové služby.

Eurotunnel, který je dceřinou firmou společnosti Getlink a do roku 2015 provozoval i trajektové služby prostřednictvím firmy MyFerryLink, v lednu sepsal stížnost britskému ministrovi dopravy Chrisi Graylingovi. Opíral ji o fakt, že na rozdíl od Seaborne Freight má s trajekty zkušenosti a vláda se na něj tedy podle jeho názoru měla obrátit.

Součástí nynějšího ujednání s vládou je kromě finanční kompenzace i dohoda, že Eurotunnel bude po brexitu preferovaným přepravcem, který bude zajišťovat dopravu pasažérů a nákladu mezi Británií a Evropskou unií, sdělila dnes firma. Vláda pak dodala, že ačkoli ji spor mrzí, těší ji, že uzavřená smlouva zajistí hladkou přepravu životně důležitých léků i po odchodu Británie z Evropské unie.

Eurotunnel v loňském roce přepravil 21 milionů cestujících, 17 milionů nákladních automobilů, 2,7 milionu osobních vozů a prošlo jím 26 procent obchodní výměny mezi Británií a EU. Firma už v lednu oznámila, že do příprav na brexit bez dohody investovala 13 milionů liber.

V souvislosti s možným brexitem bez dohody se objevují obavy, že by taková situace mohla narušit dodávky a zpřetrhat dodavatelské řetězce. Ve snaze tyto obavy zmírnit britská vláda uvedla, že pokud nebude uzavřena dohoda s EU, nebude většina zboží z unie v Británii podrobována plným celním kontrolám po dobu nejméně tří měsíců.

(čtk)

spinner