Vydání 21/2020

Umberto de Pretto (IRU): Jako jediné bezemisní řešení pro kamiony se jeví obnovitelný vodík

Mezinárodní unie silniční dopravy IRU jednala na konci září s prvním místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem o strategii EU v oblasti dekarbonizace a o realizaci Zelené dohody pro Evropu (Green Deal). Generální tajemník IRU Umberto de Pretto po jednání uvedl, že IRU je odhodlána pomoci zajistit Zelenou dohodu, a uvítal ochotu komise lépe porozumět realitě komerčních subjektů. Umberta de Pretta jsme proto požádali o podrobnější přiblížení pohledu IRU na tuto problematiku. 

CNH Industrial / Nikola - Podpora dekarbonizace těžké dopravy a vodíku

Společnosti CNH Industrial N.V. a Nikola Corporation se společně zavázaly ke sponzoringu „dekarbonizace těžké dopravy a role vodíku“ v rámci programu vyhlášeném organizací Politico. Na akci, která se konala 1. října 2020, se sešli vedoucí političtí představitelé EU, odborníci v tomto odvětví a zástupci mezivládních organizací, aby diskutovali o co nejlepší cestě k dekarbonizaci těžké dopravy a o tom, jakou roli může v rámci tohoto úsilí sehrávat vodík.

Nová generace vozidel MAN TG má pozitivní odezvu

Nová generace nákladních vozidel MAN označovaná jako New Truck Generation získala během sedmi měsíců od svého uvedení na trh mimořádně pozitivní zpětnou vazbu. Oceňována je zejména orientace na řidiče, uživatelská přívětivost, úspora paliva a celkový balíček služeb zaměřený na potřeby zákazníků.

IVECO ČR získalo ocenění v soutěži Zaměstnavatel regionu 2020

Společnost IVECO Czech Republic, a. s., se umístila mezi třemi nejlepšími zaměstnavateli Pardubického kraje a obhájila tak po třetí za sebou stříbrnou příčku v soutěži Zaměstnavatel regionu 2020. Výrobce autobusů z Vysokého Mýta uspěl v kategorii Zaměstnavatel roku do 5000 zaměstnanců v Pardubickém kraji. IVECO se v této kategorii umisťuje pravidelně již od roku 2004 mezi třemi nejlepšími zaměstnavateli.

Plně elektrický autobus MAN Lion’s City E získává řadu ocenění

Na konci roku 2019 předala společnost MAN Truck & Bus první dva autobusy MAN Lion‘s City E do Hamburku. Nyní, jen o několik měsíců později, jsou provozovány elektrické autobusy v několika evropských zemích. „A ta část, která nás nejvíce těší, zpětná vazba, ta je ohromující. Provozovatelé autobusů, řidiči autobusů, odborníci a cestující jsou nadšení z našich elektrických autobusů a jejich používání,“ řekl Rudi Kuchta, vedoucí obchodní oddělení autobusů ve společnosti MAN Truck & Bus.

Společnost Krone představila novou generaci návěsů

Na setkání nazvaném Chytrá dopravní řešení představil německý výrobce přípojných vozidel Krone v září ve Welte novinářům novinky ve své nabídce dopravní techniky a služeb.

UNIFE: Železniční průmysl zvládá pandemii dobře

Globální trh s železniční technologií přežil pandemii COVID-19 relativně nezraněný. I přes propad 8 procent v roce 2020 se očekává, že trh v příštích pěti letech poroste s 2,3 procenta ročně. Konstatuje to Studie světového železničního trhu: Předpověď na období 2020–2025. Tu na počátku října zveřejnila Asociace evropského železničního průmyslu (UNIFE).

Německo: Vlaky budou delší a rychlejší

Deutsche Bahn nadále mohutně investuje do vysokorychlostní flotily. Společnost se nově zaměřuje na mimořádně dlouhá vozidla, která se skládají ze 13 vozů. Kromě toho budou moci jezdit rychleji než ostatní vysokorychlostní vlaky DB – až 265 kilometrů za hodinu.

Wereldo: Zefektivníme hledání přepravy zboží, tak jako Kiwi zefektivnilo hledání letenek

Brněnský logistický startup založili lidé, kteří se dříve setkali v dnes globálně úspěšné službě na koupi letenek Kiwi.com.
Podobného úspěchu nyní chce společnost Wereldo dosáhnout v logistice přepravy zboží – aby zákazníci co nejrychleji
našli nejefektivnější způsob, jak přepravit své zboží z místa na místo. Na fungování Wereldo jsme se zeptali Jakuba Skopce, jednoho se spoluzakladatelů společnosti.

Vyšla kniha o změně pracovních režimů řidičů podle Balíčku mobility 2020

Více než čtyři roky trvala složitá jednání na půdě Evropské unie o budoucnosti silniční dopravy. Jako výsledek byly ve Věstníku EU č. L 249 dne 31. 7. 2020 zveřejněny tři nová nařízení a jedna směrnice, které mění pravidla pro dopravce, řidiče a další subjekty působící v oblasti silniční dopravy užitkovými vozidly. Souhrnně se někdy tyto předpisy nazývají „balíčkem mobility“. Knihu „Změněná nařízení 561/2006 a 165/2014“ vydal Systemconsult.

spinner