Nová generace vozidel MAN TG má pozitivní odezvu

Nová generace vozidel MAN TG má pozitivní odezvu

Nová generace nákladních vozidel MAN označovaná jako New Truck Generation získala během sedmi měsíců od svého uvedení na trh mimořádně pozitivní zpětnou vazbu. Oceňována je zejména orientace na řidiče, uživatelská přívětivost, úspora paliva a celkový balíček služeb zaměřený na potřeby zákazníků.

Nová generace MAN Truck stanovuje standardy v oblasti komfortu, bezpečnosti, efektivity nákladů, spolehlivosti a služeb, jakož i konektivity a digitalizace. To vše usnadňuje a zefektivňuje zákazníkům podnikání, v souladu s mottem značky MAN „Zjednodušujeme podnikání“. Nyní, zhruba sedm měsíců po úspěšném startu ve španělském Bilbau (viz DN 3-4/20), je zřejmé, že sliby, s nimiž výrobce novou generaci vozidel, se naplňují. O úspěchu nové generace vozidel svědčí i skutečnost, že inovativní pracoviště řidiče získalo dvě ceny za design, potenciální úspora paliva byla potvrzena společností TÜV Süd, pozitivně se vozidlech vyjadřoval odborný tisk v Evropě, a co je hlavní, pozitivní zpětnou vazbu má výrobce od zákazníků, kteří nová vozidla MAN již používají.

„Obzvláště nás těší interiér nového vozidla MAN s praktickým ovládáním, které nabízí SmartSelect,“ řekl Johann Krieger, ředitel společnosti Spedition Johann Krieger GmbH & Co. KG se sídlem v německém Rottenburgu. A jeho názor potvrzují také poroty dvou renomovaných designových soutěží.

Oceňovaný interiér vozidla

Design digitálního pracoviště řidiče v nové generaci vozidel MAN nabízí prvotřídní uživatelský zážitek a získal ocenění Red Dot Award v kategorii Brands & Communication Design 2020 a Zlatým německým designem Award 2021 v kategorii Vynikající produktový design – rozhraní člověk-stroj.

Přepracované pracoviště získalo respekt odborníků svou formou, koncepcí a účinností, protože umožňuje řidiči využívat četných asistenčních a komfortních funkcí nové generace vozidel MAN intuitivně, aniž by se odpoutávala jeho pozornost o provozu na silnici. Úroveň zobrazení a provozu je od sebe oddělena tak, aby vizuální informace byly co nejblíže zorného pole řidiče, když se dívá na silnici, zatímco ovládací prvky dosažitelné při pohodlné poloze vsedě. Příkladem tohoto konstrukčního konceptu je ovladač MAN SmartSelect, který je v současné době jediným systémem svého druhu používaným v užitkových vozidlech.

Stačí jen otáčet a stisknout ovládací kolečko a řidič při práci s navigací a infotainmentem nemusí vůbec odpoutat zrak od vozovky.

Dobře promyšlené pracoviště řidiče nabízí každému řidiči stejnou úroveň komfortu, ovládání je rychle srozumitelné bez ohledu na věk, odbornou praxi nebo technickou zručnost.Tímto způsobem trvale přispívá k zjednodušení každodenního pracovního života řidiče nákladního vozidla.

Maximální účinnost byla potvrzena

Díky novým konceptům hnacího ústrojí, aerodynamice a asistentovi efektivity MAN EfficientCruise je nová generace nákladních vozidel MAN o 8,2 procenta hospodárnější než předchozí generace vozidel. Tuto potenciální úsporu společnost MAN předpovídala a nyní byla oficiálně potvrzena zkušební jízdou TÜV Süd. Po celkových 684 kilometrech byl výsledek jasný: nový MAN TGX 18.470 EURO 6d vyžadoval v průměru o 8,2 procenta méně paliva ve srovnání s MAN TGX 18.460 předchozí verze.

„Nízké celkové náklady na vozidlo jsou pro úspěch našich zákazníků zásadní. Soustavně jsme vyvíjeli novou generaci nákladních vozidel MAN s ohledem na maximální efektivitu a hospodárnost – a plně jsme dosáhli našich cílů. Jsme velmi potěšeni, že to bylo potvrzeno i v testu provedeném nezávislou zkušební organizací. Velké poděkování patří celému našemu týmu, je to velký úspěch,“ řekl Frederik Zohm, člen výkonné rady pro výzkum a vývoj ve společnosti MAN Truck & Bus.

Nové digitální služby

S digitální službou MAN Now pozvedává výrobce digitální správu vozidel na novou úroveň. Tato nová služba, která byla spuštěna společně s novou generací nákladních vozidel MAN, umožňuje zákazníkům vybavit svou novou generaci MAN dalšími funkcemi prostřednictvím online upgradu, aniž by museli zajíždět s vozidlem do dílny. Aplikace „Online Traffic“ poskytuje řidiči aktuální údaje o dopravní situaci, což mu usnadňuje vyhýbat se dopravním zácpám, zatímco „Map Update“ poskytuje nejnovější informace o trase před vozidlem. To umožňuje, že i krátkodobé uzavírky a silniční práce jsou ihned v navigaci zohledněny. A časem budou představeny další funkce.

„V budoucnu půjde náš vývoj mnohem dále, protože digitální řešení již nepodporují pouze provozní využití vozidel. Vozidla mohou být také digitálně modifikována na digitální platformy, mohou stát se integrovanou a aktivní součástí logistických procesů našich zákazníků a poskytovat data pro celý logistický ekosystém,“ řekl Niklaus Waser, senior viceprezident pro digitální transformaci a obchodní modely.

(lan)

Foto: MAN

spinner