Vydání 16/2020

Ivan Bednárik, MBA (ČD CARGO): Zvyšovat bezpečnost na železnici bez vhodného financování nelze

Zvyšovat bezpečnost na železnici bez vhodného financování nelze. Dopravci nemají dostatečné zdroje a zákazníci vyšší náklady samozřejmě odmítnou a dají přednost jiným dopravním módům. V rozhovoru pro Dopravní noviny na to upozornil předseda představenstva ČD Cargo Ivan Bednárik, MBA.

Hospodaření s mosty v Česku čeká audit

Ministerstvo dopravy spolu s odborníky z ČVUT provede audit hospodaření s mosty, které jsou na dálnicích, silnicích I. třídy, na krajských silnicích a železničních tratích. Ministr dopravy Havlíček zároveň zřizuje pracovní komisi, která bude také řešit financování oprav.

IATA očekává v Evropě pokles cestujících o 60 procent

Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) vydalo upřesněný výhled dopadů pandemie Covid-19 na počet leteckých cestujících, zaměstnanost a ekonomické dopady na odvětví napříč Evropou a vyzvalo vlády, aby uvolnily omezení na hranicí a podnikly takové kroky, které zabrání dalším ekonomickým škodám.

Co přinesl červenec v dopravě

Ve světové dopravě a logistice dochází k vážným varováním: poskytovatelé služeb v těchto sektorech musí být připraveni na zvýšení ochrany svých dodavatelských řetězců před významným nárůstem krádeží zásilek, tak jak dochází mezinárodně k postupnému omezování koronavirové infekce. Obyvatelstvo mnoha zemí bývalo od března vyzýváno zdržovat se doma, aby se zastavilo šíření nemoci Covid –19. A této příležitosti využívají zloději carga, aby se dostávali snáze do zbožových skladů a do naložených nákladních vozidel.

Nová pravidla: Dohled nad strojvůdci se zvýší

Ministerstvo dopravy chystá zpřísnění dohledu nad strojvůdci, kteří mnohdy překračují limit pracovní doby. V novele drážního zákona, kterou by měla v září projednat Sněmovna, bude zaveden monitoring licencí strojvedoucích, který by měl odhalit skutečnou dobu práce u různých dopravců.

Výzva k elektrifikaci přeshraničních tratí do ČR, Polska a Rakouska

Aby byly železnice šetrnější k životnímu prostředí, mělo by se Německo více zaměřit na elektrifikaci své železniční sítě, a zvláštní pozornost by měla být věnována pěti přeshraničním trasám, které vedou do Polska, Česka a Rakouska.Tento požadavek obsahuje společná výzva německé spolkové vládě, kterou zveřejnily Allianz pro Schiene a Deutsche Umwelthilfe.

Investice 2,2 miliardy EUR do klíčových projektů kladou důraz na železnici

EU vydala souhrnnou zprávu, jak hodlá v dopravě podpořit hospodářské oživení ve všech členských státech. Do 140 klíčových dopravních projektů chce vložit téměř 2,2 miliardy EUR. Významnou pozici v investicích má železnice.

Anketa DN: Železniční nákladní dopravci by měli dostat od státu větší podporu

Aktuální krize kolem viru covid-19 zvýraznila výhody, ale i slabiny nákladní železniční dopravy. Na toto téma jsme se zeptali významných firem a osobností v tomto oboru. Odpověděli nám Dr. Petr Rožek, výkonný ředitel Svazu spedice a logistiky ČR (SSL), Jan Stejskal, manažer železničních přeprav v DB Schenker, Ing. Miroslav Fukan, výkonný ředitel OLTIS Group a Martin Hořínek, COO (Chief Operating Officer), Metrans a. s. Praha.

AŽD: Na Kopidlnce vyzkoušíme úplné novinky, pro které na Švestkové dráze není prostor

V povědomí železničářské veřejnosti je společnost AŽD zatím spojena především s provozem Švestkové dráhy (Čížkovice – Obrnice), nejmodernější regionální tratě v Evropě. Nyní však společnost zaměřuje svou hlavní pozornost na druhou z tratí, které koupila od státuv roce 2016 – Kopidlnku (Kopidlno – Dolní Bousov). O svých záměrech nám pověděli přímo na místě generální ředitel společnosti AŽD Ing. Zdeněk Chrdle a vedoucí oddělení Správy a provozování drah Ing. David Levinský.

Ing. Ľubomír Loy (BUDAMAR LOGISTICS, a.s.): Infrastruktura v SR a ČR by se neměla tolik rozcházet

Tomáš Lébr Společnost BUDAMAR LOGISTICS, a.s. patří dlouhodobě k nejsilnějším zasilatelským a logistickým společnostem na Slovensku. Její postavení na špičce slovenského trhu dokazuje splnění požadavků mezinárodní normy ISO 9001:2015. V širokém portfoliu aktivit společnosti hraje velkou roli i železniční přeprava. Na otázky týkající se současné situace v oboru nám odpověděl

Direct Parcel Distribution otestovala dvě elektrické dodávky značky Renault

Společnost DPD, největší soukromý přepravce v České republice, úspěšně otestovala dvě dodávky značky Renault s alternativním pohonem, konkrétně modely Kangoo Z. E. a Master Z. E. Zařazení ekologických modelů je součástí dlouhodobé strategie DPDgroup – Driving – Change s cílem výrazně omezit uhlíkovou stopu a zbývající emise CO2 plně kompenzovat. V provozu Direct Parcel Distribution je nyní 12 elektrických vozů a 38 vozů s pohonem CNG.

Koncept EcoDuo výrazně zvyšuje efektivitu kamionové dopravy

Philipp Reich, majitel spedice Reich z Vimfow v německé spolkové zemi Meklenbursko – Přední Pomořansko, převzal dva nové plachtové návěsy konceptu EcoDuo vybavené systémem Power Curtain z továrny Schmitz Cargobull v Altenberge. Slavnostního aktu se zúčastnil předseda představenstva Andreas Schmitz i prodejní ředitel Benjamin Bröderdörp.

spinner