Vydání 11/2020

​Ing. Oldřich Sládek: Novela zákona nákladním dopravcům pomohla, jde o to, kam půjdou investice

​Komentář: Co přinesl květen 2020 v dopravě

Z dopravních sektorů se pandemie COVID-19 nejvíce podepsala na letectví. Nyní jsme svědky úsilí Mezinárodní asociace letecké dopravy (IATA), která sdružuje na 290 aerolinek, dostat tuto dopravu co nejrychleji do jejího obvyklého provozu. Členské aerolinie představují 82 procent světové letecké dopravy. Na konci dubna IATA vyzvala letecké úřady ve světě k podnikání naléhavých kroků, aby se civilní letectví dostalo k restartu svých činností.

​RHA: Clo na kamiony ohrozí hospodářské oživení

Unie britských silničních dopravců RHA varovala, že desetiprocentní sazba na nově dovážená nákladní vozidla ohrozí hospodářské oživení ve Velké Británii. Učinila tak v reakci na nový britský globální tarif (UKGT), který v květnu vyhlásila vláda a jenž bude platit od 1. ledna roku 2021.

​Anketa DN ke koronakrizi na železnici: Ukázalo se, jak stabilním pilířem je v mimořádné situaci železniční doprava

Krize způsobená pandemií koronaviru COVID-19 většinou silně ovlivnila i dění ve firmách podnikajících na železnici. Lze se z jejího průběhu poučit do budoucna? Na otázky Dopravních novin odpověděli Ing. Rostislav Vašek, ředitel Divize TSL skupiny OLTIS Group, Maciej Walczyk, předseda představenstva PKP CARGO INTERNATIONAL, a. s., Josef Gulyás, generální ředitel CZ LOKO, Michal Gajdoš, předseda představenstva a ředitel společnosti IDS CARGO, Roman Gono, predseda predstavenstva Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a. s. (ZSSK Cargo), Jan Vobora, obchodní ředitel ČD – Telematiky, Tomáš Holomoucký, ředitel společnosti DB Schenker, Ing. Pavel Pechač, jednatel Swietelsky Rail CZ, Roman Kokšal, ředitel společnosti Siemens Mobility Česká republika, a Ing. Daniel Adamka, generální ředitel ARRIVA Transport Česká republika, a. s.

​Ing. Pavlína Tomková: Možnost efektivně nastavit podmínky čerpání veřejné podpory existuje

V čísle 5/2020 se Dopravní noviny věnovaly tématům železniční a kombinované dopravy. K rozhovoru s prezidentem ČESMAD Bohemia Josefem Melzerem nám poslala své stanovisko Ing. Pavlína Tomková, vedoucí Oddělení rozvoje železniční a kombinované dopravy na Ministerstvu dopravy.


​PST CLC: Pomoc při clení roušek importéři ocenili

Na počátku koronavirové krize byla společnost PST CLC, a. s, poskytující komplexní logistické služby, jednou z prvních v oboru, která nabídla konkrétní pomoc – celní služby zcela zdarma těm, kteří chtějí roušky či respirátory dovézt a rozdělit zdarma potřebným osobám. Na to, jak byla její nabídka využita, jsme se zeptali Ing. Vojtěcha Broučka, ředitele celních služeb a obchodu PST CLC.

​Pojistný limit odpovědnosti dopravce škody na drahém a lehkém zboží často nepokryje

V poslední době je čím dál více aktuální otázka, kam se bude ubírat ekonomika po zrušení krizových opatření zavedených v souvislosti s pandemií COVID-19 a jak tato situace ovlivní přepravy nákladů. Obávám se, že se bude opakovat situace z roku 2008 a let následujících (viz DN 10/20) a že majitelé zásilek budou chtít ušetřit, nesjednají pojištění pro zásilku po dobu její přepravy a budou spoléhat na to, že dopravce je pro případ své odpovědnosti za vznik škody na přepravovaném zboží pojištěn.

spinner