Vydání 22/2019

ČR patří mezi země Evropské unie s dynamickým rozvojem e-commerce

E-commerce a on-line obchodování v Česku už několik let po sobě rostou. Podle údajů projektu Česká e-commerce se počet e-shopů na českém internetu meziročně zvyšuje zhruba o 3,5 procenta. Podíl e-commerce na celkovém maloobchodním obratu letos dosahuje 10,2 procenta, tedy o 1,1 procenta více než loni. To je příznivá situace pro balíkové a expresní přepravce, kteří zakoupené zboží prostřednictvím internetu přepravují k zákazníkům.

ČSA koupí od Airbusu sedm nových letadel, první dostanou příští rok

České aerolinie odeberou od společnosti Airbus sedm nových letadel, čtyři stroje A220–300 a tři letouny A321XLR s delším doletem. První dvě letadla dopravce zařadí do své flotily příští rok, další stroje obdrží v letech 2021 a 2025. Minulý týden to oznámili zástupci leteckého dopravce a firmy Airbus. Cenu transakce neuvedli.

Zeptali jsme se Vladimíra Kremlíka

ministra dopravy, při příležitosti otevření nové haly pro opravy nákladních vozů ČD Cargo v Ústí nad Labem (viz str. 12).

Češi se dívají do budoucna spíše s pesimismem

Očekávání českých exportérů s ohledem na budoucí vývoj jsou spíše pesimistická. To vyplynulo z letošní 28. vlny Exportního výzkumu DHL, jejíž výsledky představila společnost DHL Express v polovině října v Praze.

V plánu je restrukturalizace, pobočky se rušit nebudou

Současná témata balíkového trhu i finanční situace České pošty a její strategie. O tom všem se na začátku října diskutovalo na České poště. Generální ředitel České pošty Roman Knap s ministrem vnitra Janem Hamáčkem předložili premiéru Andreji Babišovi schválený restrukturalizační plán státního podniku na léta 2019 až 2022.

Češi úspěšně dokončili úpravu 24 letadel pro Finnair

Společnost Czech Airlines Technics (CSAT) po dvou letech úspěšně dokončila projekt modifikace kabiny a instalace wi-fi sítě pro flotilu úzkotrupých letadel typu Airbus letecké společnosti Finnair, která patří mezi dlouhodobé zákazníky CSAT v oblasti těžké údržby. Jednalo se o první projekt takovéto modifikace letadla ve spolupráci přímo s výrobcem letadla, Airbusem.

Leteckou nákladní dopravu drtí obchodní válka mezi USA a Čínou

Mezinárodní asociace leteckých dopravců IATA zveřejnila statistiku vývoje globálního trhu letecké nákladní dopravy. Poptávka – výkony měřené v tunokilometrech (tkm) – letos v srpnu klesla ve srovnání se stejným měsícem loňského roku o 3,9 procenta. Jde o desátý měsíc v řadě s meziročním propadem, což je nejdelší období od světové finanční krize v roce 2008. Nabídka přepravních kapacit naproti tomu stoupla o dvě procenta. Statistika hovoří o tom, že je to již šestnáctý měsíc v řadě, kdy došlo k převýšení poptávky nad nabídkou.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – říjen 2019

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

8. MEZINÁRODNÍ LOGISTICKÁ VĚDECKÁ KONFERENCE V POZNANI

Konference se uskuteční 18. až 19. listopadu jakožto WSL FORUM 2019 v Poznaňské škole logistiky v Polsku, Estkowskiego ul. 6. Její hlavní téma je zaměřeno na současné problémy logistiky ve vědeckém výzkumu. Jednacími body jsou například digitální dodavatelské řetězce, digitalizace logistických procesů, doprava a spedice, dodavatelská a distribuční logistika, výrobní logistika, logistika infrastruktury, náklady a kontrola v logistice, balení v logistických systémech, bezpečnost logistických procesů a logistická výchova. Jazyky konference jsou polština a angličtina.

Letošní autobusový veletrh se nesl ve znamení vzestupu elektromobility

První ročník veletrhu Busworld se uskutečnil v roce 1971 v Kortrijku a letos poprvé za celou svou historii se tato autobusová výstava konala v Bruselu. A obdobně jako v jiných oblastech automobilového průmyslu byla patrná výrazná orientace na alternativní pohony, především elektropohony a udržitelnou mobilitu.

CZ LOKO bude servisovat lokomotivy společnosti ČEPRO

O tucet lokomotiv společnosti ČEPRO, patřící mezi významné hráče na tuzemském trhu s ropnými produkty, se nově postará CZ LOKO. Firma vyhrála výběrové řízení na jejich údržbu a servis. Smlouva byla uzavřena na čtyři roky, informoval mediální zástupce Zdeněk Zuntych.

Polský veletrh byl pro české vystavovatele atraktivní

Město Gdaňsk na severu Polska hostilo na konci září 13. ročník mezinárodního železničního veletrhu TRAKO 2019. Prestižní akce se zúčastnilo více než 700 vystavovatelů z 30 zemí celého světa a silné zastoupení na veletrhu měly i české firmy. Za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu ČR se v rámci oficiální účasti České republiky na společném stánku představilo devět firem sdružených v Asociaci podniků českého železničního průmyslu – ACRI.

spinner