ÚOHS zrušil královéhradecký tendr na odbavovací systém v MHD

ÚOHS zrušil královéhradecký tendr na odbavovací systém v MHD

11.9. - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil zadávací řízení na modernizaci odbavovacího a informačního systému pro městskou hromadnou dopravu v Hradci Králové. Cena zakázky měla podle zadávací dokumentace dosahovat 35 milionů Kč. Je to uvedeno na internetových stránkách úřadu.

Dopravní podnik města Hradec Králové podal proti rozhodnutí úřadu rozklad, ten ale předseda ÚOHS Petr Rafaj zamítl a rozhodnutí první instance potvrdil. Rozhodnutí je tak pravomocné, lze proti němu podat pouze žalobu ke Krajskému soudu v Brně. Právě tento postup královéhradecký dopravní podnik zvažuje. "Mimo jiné i z důvodu ohrožení termínů stanovených výzvou umožňující čerpání dotačních prostředků na modernizaci odbavovacího a informačního systému pro městskou hromadnou dopravu v Hradci Králové," uvedl na dopravně technický ředitel hradeckého dopravního podniku Vladimír Pejřil.

Podle něj je ale stále ve hře i vypsání nového, již třetího, tendru. "Podání žaloby je pouze jednou z alternativ, další je vypsání nové soutěže. Postup zvažujeme, rozhodneme se v nejbližších dnech či týdnech," řekl Vladimír Pejřil.

První soutěž vypsal dopravní podnik 20. září 2017, poté 4. ledna 2018 na základě námitek uchazečů toto zadávací řízení zrušil a po úpravě dokumentace jej znovu vypsal loni 14. května. ÚOHS zadávací řízení ze dne 14. května 2018 zrušil na základě námitek uchazečů 29. května 2019. Podnik proti tomuto rozhodnutí podal 14. června rozklad. "ÚOHS se nezaobírá tím hlavním tématem, co je odbavovací systém, ale zrušil to na nepodstatných banálních věcech, které jsou v rámci provozu systému a mají na konečnou cenu minimální vliv," řekl ředitel hradecké dopravního podniku Zdeněk Abraham.

Výběrové řízení se týkalo obnovy a modernizace systému odbavování cestujících ve vozech MHD, obnovy dispečerského řízení, obnovení e-shopu dopravního podniku a pořízení nového systému zastávkových označníků, které by dokázaly cestující informovat o reálném příjezdu spoje do zastávky. "Úřad rozhodl správně a v souladu s právními předpisy," konstatoval Petr Rafaj.

ÚOHS se zadávacím řízením zabýval na podnět společnosti Em Test, která v tendru neuspěla. Důvodem pro zrušení celého řízení byly nejasně stanovené zadávací podmínky. Kromě zrušení tendru má královéhradecký dopravní podnik zaplatit i 30 000 Kč jako náklady řízení.

Nejde o jediné správní řízení, které se týká dopravy v Hradci Králové. Úřad nyní posuzuje i podmínky tendru na inteligentní dopravní systém ve městě za 350 milionů Kč, jehož zadavatelem bylo město Hradec Králové.

(čtk)

Foto: DPMHK

spinner