​Prodej autobusů MAN a Neoplan se loni zvýšil o 19 procent na 5 703 vozidel

​Prodej autobusů MAN a Neoplan se loni zvýšil o 19 procent na 5 703 vozidel

28.3. – Podnikání společnosti MAN Truck & Bus v oblasti autobusů se ve finančním roce 2023 výrazně zotavilo a je opět na cestě k úspěchu. Tržby dosáhly 1,621 miliardy eur, což je o 35 % více než v předchozím roce (1,198 miliardy eur). Prodej autobusů značek MAN a Neoplan se zvýšil o přibližně 19 % z 4 806 na 5 703 kusů. Se 771 prodanými e-busy Lion's City E se prodej městských elektrobusů oproti roku 2022 téměř ztrojnásobil (263 kusů). Díky pozitivnímu vývoji na straně výnosů a příjmů a důslednému zaměření na efektivitu nákladů se výrazně zlepšil i provozní výsledek.

"Podnikání společnosti MAN v oblasti autobusů je opět na dobré cestě! Po obtížné fázi posledních let jsme ve finančním roce 2023 výrazně zlepšili své výsledky a dosáhli obratu. Se silným týmem jsme divizi autobusů přeorientovali a důsledně jsme pracovali na našich opatřeních ke zlepšení zisku. Skutečnost, že divize autobusů MAN vykazuje pro rok 2023 opět výrazně lepší čísla, je velkým týmovým úspěchem, na který můžeme být všichni velmi hrdí," řekl Barbaros Oktay, vedoucí divize nákladních vozidel a autobusů MAN. "V letošním roce chceme dále zlepšovat naše výsledky, aby divize autobusů byla opět trvale zisková. Naše kniha objednávek je již dobře naplněna. Jako jeden z vrcholů mezi produkty uvedeme na trh modelový rok 2024 s inteligentními funkcemi pro naše zákazníky. Uvedení nových autobusů na trh je velkým úkolem i pro náš tým. K dalším výzvám patří ekonomické podmínky a vysoké náklady na materiál a energie v Evropě, stejně jako rostoucí konkurence na trhu," dodal.

Úspěšné elektrické modely

Se svou modelovou řadou elektrických městských autobusů Lion's City E je MAN na trhu velmi úspěšný. Ve finančním roce 2023 prodal MAN celkem 771 e-busů, což představuje téměř 30 % všech městských autobusů prodaných společností MAN v Evropě (EU 27+3). V počtu registrací nových bateriových elektrobusů MAN předstihl konkurenci a v roce 2023 převezme vedoucí postavení na evropském trhu. Společnost hodlá i v budoucnu pokračovat v transformaci směrem k udržitelné mobilitě a nasadit na silnice ještě více e-busů. Do roku 2025 má být polovina nových městských autobusů MAN elektrická a cílem je do roku 2030 dodat v Evropě až 90 % autobusů na baterie. MAN se zaměří také na elektrifikaci meziměstských autobusů a autokarů, přičemž MAN eCoach bude mít premiéru již v roce 2025.

Podnikání v autobusové dopravě na cestě k udržitelné ziskovosti

V rámci komplexní transformace společnost MAN Truck & Bus v loňském roce přehodnotila své podnikání v oblasti autobusů a připravila jej na budoucnost komplexními opatřeními ke zlepšení výnosů. Po drastickém poklesu prodeje v důsledku koronavirové krize se trh s autobusy v roce 2023 zotavil. "Všechny segmenty zaznamenaly silný růst. Výrazně si polepšil zejména trh s autobusy, který byl pandemií zasažen obzvláště silně. Ve finančním roce 2023 jsme více než zdvojnásobili prodej zájezdových autobusů na více než 1 100 vozidel. Spolu s úspěchem v oblasti městských elektrobusů a díky vynikajícím výsledkům našeho týmu máme nyní na trhu opět dobrou pozici," uvedl Robert Katzer, vedoucí prodeje autobusů ve společnosti MAN Truck & Bus.

Kromě toho tým autobusů MAN, stejně jako všechny divize společnosti, pokračoval v důsledné práci na snižování fixních nákladů a zaměřil se na efektivitu. Bilance ukazuje úspěšný obrat v podnikání v oblasti autobusů. Výrazně lepší provozní výsledek v hospodářském roce 2023 vytváří nezbytný základ pro úspěšné pokračování transformace směrem k udržitelné ziskovosti. Rozsáhlé produktové inovace v modelových letech 2024 a 2025 by měly dále posílit pozici značek MAN a NEOPLAN. Kromě toho má divize MAN Bus se svými výrobními závody ve Starachowicích (Polsko), Ankaře (Turecko) a Olifantsfonteinu (Jihoafrická republika) v rámci koncernu ideální pozici - i s ohledem na aktuální výzvy, které představuje probíhající elektrifikace produktového portfolia.

(lan)

Foto: MAN Truck & Bus

spinner