OAD Kolín nasazuje do provozu nové autobusy

OAD Kolín nasazuje do provozu nové autobusy

24.11. - Zbrusu nové autobusy SOR ICN 12 nasazuje postupně do provozu Okresní autobusová doprava Kolín (OAD Kolín). Všechny vozí cestující na příměstských linkách ve středních Čechách. Po sedmi nových vozech, které vyjely na středočeské silnice během září, vyjíždí nyní v listopadu další tři nové autobusy. Během prosince středočeský dopravce očekává dodávku dalších pěti nově vyrobených vozidel.

Od září jezdí čtyři nové komfortní autobusy na Nymbursku, dva na Českobrodsku a jeden na Kolínsku. Během tohoto měsíce se k nim přidaly další dva na Nymbursku a jeden na Českobrodsku. V prosinci vyjede na středočeské silnice dalších pět nových vozů.

„Průběžně obnovujeme vozový park, nahrazujeme starší autobusy novými a zvyšujeme komfort cestování. S deseti autobusy dodanými v červnu se jedná letos celkem o pětadvacet nových autobusů,“ sdělil výkonný ředitel OAD Kolín Martin Pípal.

OAD Kolín s novými autobusy, které v těchto měsících nasazuje do provozu, počítá i pro provoz a plnění nové desetileté smlouvy se Středočeským krajem, která bude platit od 1.12.2024.

„Jedno z nových vozidel SOR ICN 12 v provedení jednotného vzhledu Pražské integrované dopravy je právě v těchto dnech po domluvě s výrobcem SOR Libchavy vystaveno na aktuálně probíhajícím 12. ročníku největšího středoevropského veletrhu autobusů a hromadné dopravy Czechbus,“ dodal Martin Pípal.

Autobus SOR ICN 12 je novým modelem příměstského autobusu od výrobce SOR. Nahrazuje předchozí model, tzv. „hrbáče“. Novou generaci příměstského autobusu SOR ICN designově navrhl doc. Ing. arch. Patrik Kotas. Vozy jsou typu LowEntry, umožňují tedy bezproblémový a pohodlný nástup i výstup všech cestujících. Autobusy jsou dlouhé 12 metrů. Pohání je sedmilitrový naftový pohon splňující přísnou emisní normu EURO 6 E.

Vyrobeny jsou v jednotném vzhledu vozidel Pražské integrované dopravy, a to jak v šedo-červeném olakování, tak interiéru, který je osazen moderními informačními prvky. Uvnitř je 41 pevných sedadel, z toho 8 přístupných z úrovně podlahy. Další dvě sedadla jsou sklopná v prostoru vyhrazeném pro kočárek a imobilní cestující. Sedadla jsou potažena červenou látkou, místa pro osoby se sníženou schopností pohybu jsou v modré barvě. Vedle 43 sedících cestujících každý vůz uveze dalších 37 stojících.

Cestující mají k dispozici USB nabíječky zabudované v bočnících a v madlech autobusu. Nové SORky jsou vybaveny celovozovou výkonnou klimatizací a informačním a odbavovacím systémem dle standardu PID. Cestující tak mají možnost platit jízdné platebními kartami přímo v autobuse.

Řidiči nových autobusů ocení prostornou kabinu, pohodlnou a plně nastavitelnou sedačku, lednici a couvací kameru.

(pav)

Foto: OAD Kolín

spinner